توضیح سخنگوی شورای عشایر سوریه درباره اهداف سفر هیئتی از عشایر سوریه به ایران

به گفته الاسعد، تهران از این عشایر خواسته که به این گروه های شبه نظامی که روسیه در شهرهای عامودا و تل تمر در حومه حسکه تشکیل داده بپیوندند.

میدل ایست نیوز: سخنگوی رسمی شورای عشایر و قبایل سوریه که از گروه های مخالف حکومت سوریه است از اهداف سفر محرمانه هیئتی از عشایر سوریه به ایران پرده برداشت.

«مضر حماد الاسعد»، در گفت وگو با «عربی 21»، گفت که این سفر به درخواست طرف ایرانی و پس از آن انجام شده که روسیه گروه های شبه نظامی جدید محلی را در شمال شرق سوریه تشکیل داده که به روشنی از حمایت ایران برخوردار است.

به گفته الاسعد، تهران از این عشایر خواسته که به این گروه های شبه نظامی که روسیه در شهرهای عامودا و تل تمر در حومه حسکه تشکیل داده است، بپیوندند.

الاسعد افزود که هدف دیگر این سفر تشویق عشایر عربی به فعالیت علیه حضور نظامی امریکا و عربستان در مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) است.

این هیئت روز شنبه (28 دسامبر) در تهران با «علی اکبر ولایتی» دیدار کرد.

ولایتی در این دیدار تأکید کرد که ایران مخالف هرگونه دخالت خارجی در کشورهای منطقه است و در برابر ظلم، توطئه ها، تجاوز و نقشه های شوم دشمنان برای تضعیف و تجزیه کشورهای منطقه در کنار یکدیگر  ایستادگی و مقاومت خواهد کرد.

ولایتی در این دیدار به مواضع رئیس جمهور آمریکا اشاره و تاکید کرد: «این که رئیس جمهور آمریکا به صراحت اعلام می کند که به دلیل استفاده از نفت در سوریه حضور داریم اقدام نامشروع، دزدی آشکار و در تضاد با قوانین بین المللی است و اموال هر کشور به‌ همان ملت تعلق دارد و این مواضع نشاندهنده توطئه چینی و اقدامات شوم دشمنان برای کشورهای اسلامی منطقه است و باید در برابر این تجاوزات آشکار و سرقت اموال ملت مظلوم منطقه ایستادگی کرد».

وی به موضوع ایجاد منطقه حائل در سوریه هم اشاره و بیان کرد که ایران مخالف ایجاد منطقه حائل به وسیله بیگانگان و دخالت خارجی در سوریه یا هر نقطه‌ای از منطقه است، چرا که به معنای تغییر بخشی از منطقه و جدا کردن کشور ها و سپردن اداره ان به بیگانگان است که بی تردید در تضاد با منافع سوریه قرار دارد و معارضان جدی و ریشه‌ای حکومت و مردم سوریه در منطقه حائل قرار گرفته و از آنها حمایت می شود، در حالی که آنان جنایت های زیادی در سوریه مرتکب شدند و چگونه ممکن است برایشان امنیت ایجاد کنیم و منطقه ای از سوریه را به آنها بدهیم که این اقدام به معنای تجزیه عملی سوریه خواهد بود».

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
عربی21

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا