«ابومهدی المهندس»، جعبه اسرار ایران در عراق

ترور المهندس به معنای جان باختن مرد وفادار به ایران در عراق بود، ایرانی ها بیش از هر کسی در عراق به وی اعتماد داشتند و مأموریت حساس ایران در عراق به او واگذار می شد.

میدل ایست نیوز: «ابومهدی المهندس»، نام سازمانی «جمال جعفر ابراهیم»، زاده بصره در 1954 از پدری عراقی و مادری ایرانی بود که در حمله ایالات متحده امریکا در سوم ژانویه 2020 به شهادت رسید.

ابومهدی المهندس در 1977 از دانشکده مهندسی در عراق فارغ التحصیل شد و به حزب الدعوه پیوست. در 1979 پس از به قدرت رسیدن صدام حسین در عراق به کویت رفت و چند سال آنجا ماند.

او در کویت در منطقه جابریه ساکن شد و فعالیت سیاسی و امنیتی علیه رژیم بعث انجام داد تا اینکه ازجانب دولت کویت از فعالیت منع شد.

از سه دهه پیش نام وی در لیست های سیاه تروریسم بین المللی  و ازجانب اینترپل تحت پیگرد قرار گرفت و چند دادگاه عربی و غیر عربی احکام زندان برای وی صادر کرده اند.

در 12 دسامبر 1983 در پرونده انفجار سفارتخانه های امریکا و فرانسه در کویت که به کشته شدن 6 تن و زخمی شدن 80 تن انجامید او و 17 نفر دیگر از حزب الدعوه متهم به دست داشتن در این عملیات شدند و برای وی حکم اعدام صادر شد، اما با یک گذرنامه پاکستانی از کویت به ایران فرار کرد.

در پی این حادثه، ورود او به کشورهای خلیج و مصر و مغرب عربی و امریکا و اروپا ممنوع شد و عملا نیز او در یک دهه گذشته فقط میان ایران و عراق و سوریه تردد می کرده است.

پس از حمایت کشورهای خلیج از عراق در جنگ با ایران، المهندس و دیگر اعضای حزب الله در اوایل 1983 نیز در کویت فعالیت هایی با مواد منفجره انجام دادند.

او پس از انتقال به ایران با یک زن ایرانی ازدواج کرد و تابعیت ایران گرفت و مشاور نظامی نیروی قدس سپاه شد که مسئول انجام حملات به بصره، زادگاه ابومهدی، بود.

در 1985، مدعی العموم کویت رسما ابومهدی المهندس را به دست داشتن در عملیات ترور نافرجام امیر کویت متهم کرد و او از آن زمان توسط کویت تحت پیگرد است.

در 1987، رسما فرمانده سپاه بدر شد. او پیش از آن فرمانده نیروهایی موسوم به «التجمع الاسلامی» بود و در جنگ ایران عراق در کنار نیروهای ایرانی جنگید.

در مارس 2003، پس از سرنگونی رژیم بعث،به عراق برگشت و در 2005 المهندس با اسم «جمال الابراهیمی»، در انتخابات مجلس عراق در لیست حزب الدعوه به ریاست نوری المالکی از دایره انتخابی بابل شرکت کرد، اما نیروهای مارینز امریکایی پس از شناسایی او، به دفترش حمله کردند و او دوباره به ایران رفت و تا خروج نیروهای امریکایی از عراق در سال 2011 جز در سفرهایی کوتاه و محرمانه، به عراق بازنگشت.

در این مدت وساطت ها با کویت برای پایان دادن به پیگرد او بی نتیجه بوده و اینترپل نیز حاضر به حذف نام وی از افراد تحت پیگرد او نشد.

پس از حملات داعش به عراق و سقوط مناطق گسترده ای در غرب و شمال عراق، المهندس مسئول تشکیل گروه های مسلح با حمایت ایران برای جنگ با تروریست ها شد.

از سال 2014، دفتر ابومهدی المهندس به عنوان نائب رئیس سازمان الحشد الشعبی در یک کیلومتری سفارت امریکا و مقر  فرماندهی ستاد نیروهای ائتلاف بین المللی ضد تروریسم قرار داشت.

«احمد الحمدانی»، کارشناس امور عراق، تأکید می کند که ترور المهندس به معنای جان باختن مرد وفادار به ایران در عراق بود. «ایرانی ها بیش از هر کسی در عراق به وی اعتماد داشتند و مأموریت حساس ایران در عراق به او واگذار می شد».

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا