ملک عبدالله: استعفای دولت عراق دو گام به عقب بود/ با مقامات اروپایی وضعیت عراق و نزاع ایران و امریکا را بررسی خواهم کرد

پادشاه اردن در یک مصاحبه تلویزیونی تأکید کرد که در سفر به چند کشورهای اروپایی وضعیت عراق و تنش میان ایران و امریکا را بررسی خواهد کرد.

میدل ایست نیوز: ملک «عبدالله دوم»، پادشاه اردن، در یک مصاحبه تلویزیونی تأکید کرد که در سفر به چند کشور اروپایی وضعیت عراق و تنش میان ایران و امریکا را بررسی خواهد کرد.

او در مصاحبه با «فرانس 24» تأکید کرد که در سفر به بروکسل و استراسبورگ و پاریس طی چند روز آینده مسائل منطقه و هماهنگی های لازم درباره این مسائل را بررسی خواهد کرد و روشن است که یکی از اصلی ترین دغدغه های مردم منطقه آن چیزی است که میان ایران و امریکا جریان دارد.

به گفته پادشاه اردن به نظر می آید که ایران و امریکا به سمت آرامش رفته اند و «امیدواریم که این وضعیت ادامه پیدا کند چون منطقه تحمل بی ثباتی را ندارد و این به همه جهان آسیب می زند».

وی تأکید کرد که محور اصلی مذاکراتش با مقامات اروپایی ایران و نیز وضعیت عراق خواهد بود و افزود که در نهایت ملت عراق بودند که سختی های بسیار کشیدند و هزینه های بسیار دادند

ملک عبدالله گفت که مردم عراق شایسته آن اند که کشور خود را در ثبات ببینند و در اروپا نحوه حمایت از ملت عراق و ایجاد امید به آینده ای درخشان برای کشورشان را بررسی خواهد کرد.

او در پاسخ به سؤالی درباره سردار شهید قاسم سلیمانی گفت که «این تصمیم امریکا بود و به هر حال باید رو به سوی آینده داشت و امیدواریم که در ماه های آینده تلاش ها برای حفظ آرامش و کاهش تنش تثبیت شود».

ملک عبدالله اظهار داشت که ما در منطقه ای هستیم که همه چیز در آن درهم تنیده است و آنچه در تهران اتفاق بیفتد در بغداد و دمشق و بیروت بازتاب پیدا می کند و باید با عقلانیت و احترام و به دور از اظهارات تنش زا به فکر حل مشکلات باشیم.

وی گفت که این نگرانی هست که عراق دوباره به سمت تفرقه های فرقه ای و جنگ داخلی برود هرچند تأکید کرد که «به توانایی ملت عراق در برداشتن گام های بزرگ به سوی آینده درخشان ایمان دارد».

او تأکید کرد که در دو سال گذشته عراق با قدرت مسیری سازنده را پیش گرفته بود و «به نظر من استعفای دولت دو گام به عقب بود و مطمئنم که سران سیاسی عراقی می توانند دوباره به مسیر درست برگردند و باید با همه توان تلاش کنیم که فرقه گرایی دوباره گفتمان رایج نشود».

پادشاه اردن گفت که در مذاکراتش با اروپایی ها تلاش های داعش برای سازماندهی مجدد را نیز بررسی خواهد کرد و ابراز اطمینان کرد که مقامات عراقی برای جلوگیری از بازگشت داعش با جهان همکاری خواهند کرد و باید در این مسیر به ملت عراق کمک کرد.

وی درباره خروج نیروهای امریکایی از عراق گفت که «به نظر من منطق صحیح دوباره حاکم خواهد شد و آنچه هفته گذشته دیدیم هم در همین راستاست. مذاکرات مفصلی با مقامات امریکایی و کشورهای عضو ناتو درباره نحوه حفاظت از نیروهای ائتلاف در عراق انجام شد و بحث ها در مسیر درست قرار خواهد گرفت و راه درست آن است که به عراق در مواجهه با داعش کمک کنیم».

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
فرانس24
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن