هشدار تظاهرات کنندگان عراق به وقت کشی نیروهای سیاسی

تظاهرات کنندگان صبح امروز در واکنش به تلاش ها برای به تعویق اجرای مطالباتشان در میدان «الطیران» در بغداد تجمع کردند.

میدل ایست نیوز: تظاهرات مردمی در عراق در بغداد و برخی از استان های جنوبی از جمعه گذشته به اوج خود رسیده است و تظاهرات کنندگان با سر دادن شعار هایی جدید با تاکید بر ادامه دادن این قیام مردمی نسبت به ادامه سرکوب این تظاهرات و به تاخیر انداختن پاسخ به درخواست هایشان واکنش نشان دادند.

در تازه ترین اقدام تظاهرات کنندگان صبح امروز (سه شنبه 14 ژانویه) در واکنش به تلاش ها برای به تعویق اجرای مطالباتشان در میدان «الطیران» در بغداد تجمع کردند.

به گفته «وسام الغزی» فعال مدنی تلاش ها برای به تاخیر انداختن پاسخ به درخواست تظاهرات کنندگان و سرکوب آنها و ادامه دادن به کشتار و سرکوب تظاهرات کنندگان باعث می شود درگیری و تنش ها بیشتر شود.

وی به «العربی الجدید» گفت: تظاهرات کنندگان در اولین اقدام به منظور افزایش شور تظاهرات سه شنبه میدان الطیران در نزدیکی میدان التحریر تجمع و راه های دسترسی به آن را مسدود کردند.

وی تاکید کرد: «تلاش های دولت برای ماندن در قدرت با وقت کشی پذیرفته نیست. درخواست های ما روشن است و هرگز ابقاء دولت پیشبرد امور را نمی پذیریم هم چنان که نخست وزیری وابسته به احزاب و نیروهای خارجی و ماندن احزاب فاسد را نخواهیم پذیرفت. ما کشوری بدون این ها می خواهیم دولتی می خواهیم که بی طرف باشد و کشور را از نو بسازد و آنچه که فاسدان خراب کردند را بازسازی کند».

این فعال مدنی در ادامه صحبت هایش خطاب به «برهم صالح» رییس جمهور عراق گفت که نخست وزیر عراق باید بر اساس شروظ تظاهرات کنندگان انتخاب شود و توضیح داد که این گام نخست برای افزایش تنش هاست و گام های دیگری را در صورت عدم پاسخ قاطع به درخواست هایمان برمی داریم.

این تظاهرات در استان های واسط، کربلاء، ذی قار، بصره، و مثنی نیز شاهد تظاهراتی در تدابیر شدید امنیتی بود که گزارش هایی از کشته یا زخمی شدن تظاهرات کنندگان مطرح شده است.

تظاهرات و اعتصابات عمومی در اغلب استان های جنوبی عراق با وجود تلاش های دستگاه های امنیتی برای پایان دادن به آن ادامه یافته است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − 5 =

دکمه بازگشت به بالا