«محمدجواد ظریف» خواستار تشکیل ائتلاف تازه ای علیه تروریسم شد

وزیر امور خارجه ایران درباره حضور نظامی آمریکا در منطقه خاورمیانه گفت که آمریکا باید درباره منطقه ما دوباره فکر کند و به اشتباهات خود نیافزاید.

میدل ایست نیوز: «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران، در پنجمین دوره اجلاس گفتگو‌های «رایسینا» در دهلی نو گفت که میلیون‌ها نفر که در ایران و کشور‌های مختلف برای گرامیداشت یاد سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به خیابان‌ها آمدند به اختیار خود شرکت کردند و کسی آن‌ها را مجبور نکرد.

ظریف تاکید کرد: فقط در ۴۳۰ نقطه هند برای او عزاداری کردند و یادش را گرامی داشتند.

وی همچنین درباره حضور نظامی آمریکا در منطقه خاورمیانه گفت که آمریکا باید درباره منطقه ما دوباره فکر کند و به اشتباهات خود نیافزاید.

وی درباره شهادت سردار سلیمانی به دستور ترامپ گفت که آمریکا ژنرال سلیمانی را دوست نداشت، اما او تنها فرد قدرتمندی بود که علیه داعش فعالیت کرد. دو نفر از ترور سلیمانی جشن گرفتند ترامپ و داعش.

به گفته ظریف آمریکا سردار سلیمانی را در بغداد ترور و حاکمیت ملی عراق را نقض کرد و افزود: آمریکا در حالی سردار سلیمانی را تروریست می‌داند که میلیون‌ها نفر در کشور‌های مختلف در مراسم گرامیداشت او شرکت کردند.

وزیر خارجه ایران گفت که پیش از حملات موشکی و از طریق سوئیس به آمریکا پیامی فرستادیم.

ظریف به حمله انتقام جویانه موشکی سپاه علیه پایگاه عین الاسد (آمریکا) در عراق گفت: «این اقدام ایران بر اساس مقررات سازمان ملل دفاع از خود بوده است. آمریکا سردار سلیمانی را به راه اندازی حمله علیه سفارت آمریکا متهم کرد بدون هیچ مدرکی. ترامپ گفته هفت ماه قبل طرح ترور سلیمانی را طراحی کرده بودند. اما سلیمانی به عراق رفت تا یک پیام دیپلماتیک را منتقل کند. او به عراق رفت تا عراقی‌ها را که از به قتل رسیدن اعضای الحشد الشعبی توسط آمریکا خشمگین بودند آرام کند».

وزیر خارجه ایران درباره تهدید چند ماه قبل پومپئو علیه مردم ایران که گفته بود اگر تهران می‌خواهد مردم غذا برای خوردن داشته باشد باید از ایالات متحده پیروی کند، گفت: این نمونه تلاش برای نسل کشی است.

وی همچنین گفت که نیاز داریم که ائتلاف جدیدی علیه داعش ایجاد کنیم، چرا که ائتلاف کنونی اعتباری ندارد، چون از پایگاه‌های خود در عراق علیه عناصر اصلی مقابله با داعش استفاده کرده است، آمریکا هم باید ابتدا ثابت کند که اصولا قصدی برای مبارزه با داعش دارد که در این ائتلاف جدید حضور داشته باشد.

ظریف گفت: «ما هیچ علاقه‌ای به مذاکره با آمریکا نداریم. یکبار تجربه کردیم و هنوز در حال ضربه خوردن از آن هستیم. من با جان کری مذاکره نکردم او با جواد ظریف مذاکره نکرد؛ ایران و آمریکا مذاکره کردند، تعهد دولت آمریکا بود. الان با ذوق زدگی صحبت از “توافق ترامپ” می‌کنند؟ چه توافقی؟! توافقی که ۱۰ ماه هم طول نکشد؟! یا به اندازه پرواز از کانادا تا آمریکا؟».

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا