درخواست نماینده پارلمان عراق در همسو کردن اقلیم کردستان برای اخراج نیروهای خارجی

عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق از «عادل عبدالمهدی» خواست تا اقلیم کردستان را به همسو شدن با دولت مرکزی در خصوص اخراج نیروهای نظامی خارجی ملزم کند.

میدل ایست نیوز: «کریم علیوی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق یکشنبه (19 ژانویه 2020) از «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق و فرمانده کل نیروهای مسلح خواست تا دولت عراق، اقلیم کردستان را به همسو شدن با دولت مرکزی در خصوص اخراج نیروهای نظامی خارجی ملزم کند.

علیوی گفت:اقلیم کردستان جزئی از عراق است و بودجه آن از طریق دولت عراق تصویب می شود در نتیجه مقامات کردستان ملزم هستند تا تصمیمات پارلمان عراق را اجرا کنند.

وی هم چنین افزود:دولت فدرال عراق خواستار این است که اقلیم کردستان در خصوص اخراج نیروهای خارجی از خاک عراق به عنوان نیرویی اشغالگر و قاتل ملت عراق با دولت مرکزی همسو باشد و ماندن نیروهای خارجی را در شمال عراق قبول نکنند.

وی در ادامه گفت که ماندن نیروهای نظامی خارجی در عراق بعد از تصمیم پارلمان در 5 ژانویه 2020 هیچ دلیل قانونی ندارد و باید از خاک عراق خارج شوند.

پیشتر «نیچروان بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق در روز جمعه (17 ژانویه 2020) اعلام کرده بود که طرح پارلمان عراق برای اخراج نیروهای نظامی خارجی از عراق تصمیمی درستی نبود و این تصمیم از جانب اکثریت شیعه پارلمان و بدون مشورت با سایر اقلیت ها گرفته شده است.

وی هم چنین در مصاحبه ای گفت که تصمیم پارلمان مبنی بر اخراج نیروهای نظامی خارجی از عراق طرحی است که بدون حضور نمایندگان کرد و سنی پارلمان به تصویب رسیده است که این امر قانون اساسی عراق را نقض می کند و این نقض قانون برای اکنون و آینده عراق خوب نیست.

از طرفی دیگر ژنرال «عبدالکریم خلف» سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق اعلام کرده است که طرح اخراج نیروهای نظامی خارجی از عراق تصمیمی حکومتی است و شامل تمام خاک عراق از جمله اقلیم کردستان می شود و اقلیم در این خصوص مشکلی ندارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا