وال استریت ژورنال: در صورت اجرای طرح خروج نظامیان خارجی از عراق، امریکا اقتصاد این کشور را نابود می کند

وال استریت ژورنال اعلام کرد «دونالد ترامپ»، رییس جمهوری امریکا قصد دارد در صورت اجرای مصوبه پارلمان عراق در اخراج نیروهای نظامی خارجی، اقتصاد عراق را از طریق تحریم، تضعیف کند.

میدل ایست نیوز: روزنامه امریکایی وال استریت ژورنال اعلام کرد «دونالد ترامپ»، رییس جمهوری امریکا قصد دارد در صورت اجرای مصوبه پارلمان عراق در اخراج نیروهای نظامی خارجی، اقتصاد عراق را از طریق تحریم، تضعیف کند.

این روزنامه به نقل از برخی مقامات عراقی که نخواستند نامشان فاش شود، تصریح کرد وزارت امور خارجه امریکا طی هشداری به اطلاع عراق رسانده که ممکن است وزارت خارجه حساب بانک مرکزی عراق در بانک فدرال رزرو نیویورک را برای تضعیف اقتصاد شکننده عراق به حالت تعویق در آورد.

وال استریت ژورنال در ادامه افزود، از آنجا که مبالغ دریافتی دولت عراق بابت فروش نفت به حساب بانکی این کشور در بانک فدرال رزرو در نیویورک واریز و برای پرداخت حقوق کارمندان وقرار دادهای دولتی صرف می شود، بستن حساب بانکی عراق در این بانک می تواند به نظام مالی این کشور ضرر وارد کند.

بر اساس تازه ترین بیانیه بانک مرکزی عراق ، بانک فدرال رزرو آمریکا 3 میلیارد از سپرده های عراق را در پایان سال 2018 نزد خود نگه داشته است.

ترامپ رییس جمهور آمریکا، در پی موافقت پارلمان عراق با طرح اخراج نیروهای خارجی، این کشور را به اعمال تحریمهای اقتصادی بی‌سابقه تهدید کرد و گفت: در صورت تصمیم دولت عراق برای خروج نیروهای آمریکایی از این کشور دولت عراق باید هزینه ساخت پایگاه های نظامی آمریکا در این کشور را بپردازد.

هفته گذشته پارلمان عراق مصوبه غیر الزام آور اخراج نیروهای خارجی از عراق را در حالی تصویب کرد که نمایندگان کرد و سنی این پارلمان به نشانه اعتراض به این تصمیم در جلسه شرکت نکردند.

در همین رابطه، «عادل عبدالمهدی »،نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق نیز پیشتر طی تماسی تلفنی از «مایک پمپئو» وزیر خارجه امریکا خواست تا هیئتی را برای بررسی ساز و کار خروج نیروهای آمریکایی از عراق اعزام کند، پیشنهادی که با مخالفت این وزارت رو به رو شد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
بغداد الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 15 =

دکمه بازگشت به بالا