آیا رهبران سنی عراق اقدام به تشکیل اقلیم سنی خواهند کرد؟

نمایندگان سنی پارلمان عراق در واکنش به طرح اخراج نیروهای آمریکایی از عراق از جانب فراکسیون های شیعه طرح تشکیل اقلیم سنی را مجددا پیش کشیده اند.

میدل ایست نیوز: همزمان با تلاش های فراکسیون های شیعه در پارلمان عراق برای اجرای طرح خروج نیروهای آمریکایی، نمایندگان سنی پارلمان طرح تشکیل اقلیم سنی در عراق را در مخالفت با طرح اخراج نیروهای آمریکایی از عراق بررسی کردند.

پیش از این پارلمان عراق در 5 ژانویه بدون حضور نمایندگان کرد و سنی طرح غیر الزام آور اخراج نیروهای نظامی آمریکا و ائتلاف بین المللی از خاک عراق را تصویب کرد، تصمیمی که در واکنش به ترور سردار سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران و «ابو مهدی المهندس»، معاون فرمانده الحشد الشعبی، در 3 ژانویه گرفته شد.

گمان می شود که طرح تشکیل اقلیم سنی یا اقلیم الانبار با حضور رهبران سنی در 12 ژانویه در دبی مورد بررسی قرار گرفته است و هیچ بیانیه رسمی در این رابطه منتشر نشد.

«محمد الحلبوسی»، رئیس پارلمان عراق و برخی نمایندگان به این نشست واکنش نشان دادند و الحلبوسی اخبار تشکیل اقلیم سنی را تکذیب و در توئیتر خود بر وحدت و یکپارچگی عراق تاکید کرد.

همچنین «رعد الدهلکی»، عضو فراکسیون سنی «اتحاد القوی» در گفتگویی با «المانیتور» خبر نشست رسمی فراکسیون های سنی پارلمان عراق در دبی را تکذیب کرد و گفت که این شایعات برای اعمال فشار به نمایندگان سنی پارلمان برای قبول طرح اخراج نیروهای آمریکایی از عراق است.

وی در ادامه افزود: «طرح تشکیل اقلیم سنی مربوط به سال 2010 و در چارچوب قانون اساسی است، در حال حاضر از مخالفت نمایدگان شیعه با این طرح تعجب می کنم.»

الدهلکی گفت: «فراکسیون های سنی معتقدند که دیگر اداره کشور مشارکتی نیست و موضع ما نسبت به طرح اخراج نیروهای آمریکایی و ائتلاف بین المللی از جانب احزاب شیعه اهمیتی ندارد بنابراین در صورتی که اجرای این طرح موجب پیدایش پیامد های بزرگ امنیتی و اقتصادی در کشور شود، ما نیز همه گزینه ها از جمله اعلام اقلیم سنی را بررسی می کنیم.»

شایان ذکر است که پایگاه های آمریکایی در مناطق سنی و کرد نشین عراق قرار دارد که مقامات سیاسی اجرای هر طرحی بدون مشارکت آنها در این مناطق را نمی پذیرند اما مقامات سنی با فراکسیون های شیعه همکاری می کنند از آنجا که فراکسیون های کرد پارلمان بحث ادامه کار «عادل عبدالمهدی»، نخست وزیر مستعفی عراق را تایید کرده و با ائتلاف «فتح» که برنامه ریز اخراج نیروهای آمریکایی از عراق است همکاری می کنند.

در همین راستا «عبدالرحمن اللویزی»، نماینده سابق استان نینوی در پارلمان به المانیتور گفت: «طرح اقلیم سنی مانوری سیاسی برای تحقق جایگاه بالاتری در زمینه مذاکرات تشکیل دولت جدید و سنگ اندازی در طرح اخراج نیروهای آمریکایی است و قطعا در حال حاضر طرح اقلیم سنی به راحتی اجرا نخواهد شد.»

با وجود اینکه ساز و کار تشکیل اقلیم در قانون اساسی عراق در باب پنجم و ماده 116 اشاره شده است اما می بینیم که تمام طرح های تشکیل اقلیم از جمله: اقلیم وسط و جنوب، اقلیم بصره، اقلیم صلاح الدین و … به علت نبود توافق های سیاسی در بغداد و ترس از فروپاشی کشور با شکست رو به رو شده اند.

از بعد عملی نیز طرح تشکیل اقلیم نیاز به اجرای ماده 119 قانون اساسی عراق دارد ، در این ماده آمده است: «هر استان یا منطقه می تواند بر اساس رفراندوم از دو راه اقلیم تشکیل دهد 1-درخواست یک سوم نمایندگان استان مورد نظر در پارلمان 2-درخواست یک دهم رای دهندگان استان مورد نظر برای تشکیل اقلیم.

بر اساس قانون 13 سال 2088 اقدامات اجرایی برای تشکیل اقلیم، رفراندوم نیاز به موافقت نخست وزیری طی 15 روز است. در این راستا هم نخست وزیر، با رفراندوم به بهانه نبود منابع اقتصادی یا پایان مهلت قانونی طرح و یا عدم صلاحیتش به دلیل استعفا موافقت نمی کند.

در نتیجه تشکیل اقلیم سنی در حال حاضر منطقی نیست اما از آنجا که نظام سیاسی عراق بر اساس سهمیه بندی های قومی و قبیله ای مناصب و ادارات را تقسیم می کند و هیچ موسسه ای برای مشخص کردن مناقع عالی و سیاست خارجی کشور وجود ندارد، فکر تشکیل اقلیم پا برجا خواهد ماند و فقط به علت اخراج نیروهای  آمریکایی از عراق نیست.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
المانیتور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا