خبر اولسیاسی

معترضان در بغداد و شهرهای جنوبی عراق در اعتراض به نخست‌وزیری علاوی تظاهرات کردند+فیلم و تصاویر

بغداد و شماری از شهرهای جنوبی عراق در اعتراض به معرفی «محمد توفیق علاوی» به نخست وزیری عراق صحنه برگزاری تظاهرات اعتراضی هستند.

میدل ایست نیوز: منبعی امنیتی در استان الدیوانیه عراق اعلام کرد معترضان مسیر پیونددهنده این استان با نجف اشرف، بابل والمثنی را مسدود کردند.

منبع مذکور در گفت‌وگو با پایگاه خبری بغداد الیوم تصریح کرد: «تظاهرات‌کنندگان با آتش زدن لاستیک خودروها در خیابان‌ها و مسیرهای ارتباطی، مخالفت خود را با معرفی محمد توفیق علاوی برای تصدی منصب نخست‌وزیری اعلام کردند.»

در همین رابطه، معترضی در گفت‌وگو با ناس تصریح کرد: «هر نامزدی که از سوی احزاب سیاسی و ایران معرفی شود، مردود و غیرقابل قبول است، این نامزدها تنها با رد شدن از روی جنازه ما می توانند به نخست‌وزیری برسند.»

تظاهرات‌کنندگان در الدیوانیه همچنین با در دست داشتن پلاکاردهایی خواهان مداخله سازمان ملل برای نجات عراق شدند.

معترضان در استان نجف اشرف هم با ایجاد موانع خاکی و مسدود کردن جاده ارتباطی این استان با کربلای معلی به معرفی علاوی برای تشکیل دولت موفت عراق اعتراض کردند.

هزاران دانشجو در استان بغداد و بصره هم با در دست داشتن پلاکاردهایی در میدان التحریر حضور پیدا کرده و مخالفت خود را با نخست‌وزیری علاوی ابراز کردند.

«برهم صالح»، رئیس جمهوری عراق شب گذشته در دیدار با محمد توفیق علاوی، طی حکمی وی را به نخست وزیری عراق انتخاب کرد.

علاوی یک ماه فرصت دارد تا کابینه خود را برای گرفتن رای اعتماد به پارلمان عراق معرفی کند، در صورتی که وی نتواند طی این مدت کابینه خود را به پارلمان معرفی کند، حکم معرفی وی به نخست‌وزیری اعتبار خود را از دست خواهد داد.

منبع
بغداد الیوم

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا