فایننشیال تایمز: اقلیم کردستان عراق حداقل 75 درصد نفت مصرفی اسرائیل را تامین می کند+فيلم

روزنامه فایننشیال تایمز چاپ امریکا طی گزارشی اعلام کرد 75 درصد نفتی که اخیرا وارد اسرائیل شده، منبع آن اقلیم کردستان عراق بوده است.

میدل ایست نیوز: منابع آگاه به ميدل ايست نيوز خبر دادند كه اقليم كردستان در حال حاضر بزرگترين تامين كننده نفت اسرائيل محسوب مي شود.

به گفته اين منابع اسرائيل در حال حاضر به شكل غيرقانوني ٨٠ درصد نفت خود را با قيمتي ارزانتر از بازارهاي جهاني نفت از اقليم كردستان تامين مي كند.

اين منابع همچنين گفتند كه اقليم كردستان در حدرد ٥ دلار زير قيمت نفت خود را به سه شركت يوناني، ايتاليايي و فرانسوي مي فروشد و آنها اين نفت را به اسرائيل مي رسانند.

اين در حالي است كه اين اقدام بدون اطلاع و موافقت دولت مركزي در بغداد انجام مي شود و به اين ترتيب اين نفت به شكل قاچاق به دست اسرائيل مي رسد.

در همين رابطه روزنامه فایننشیال تایمز چاپ انگليس نيز طی گزارشی اعلام کرد از سال ٢٠١٥ تا كنون بيش از ٧٥ درصد نفتی که وارد اسرائیل شده، منبع آن اقلیم کردستان عراق بوده است.

به گزارش شبکه العربیه، بیش از 75درصد از نفتی که اسرائیل طی ماه‌های اخیر مصرف کرده از اقلیم کردستان عراق وارد شده است که 240 هزار بشکه در روز برآورد می شود.

فایننشیال تایمز در ادامه افزود: پالایشگاه‌ها و شرکت‌های نفتی اسرائیلی در بازه زمانی بین اوایل ماه مه تا یازدهم ماه اوت سال 2019 میلادی بیش از 19 میلیون بشکه نفت از اقلیم کردستان وارد کرده است و طبق بهای جهانی نفت، ارزش این میزان نفت صادراتی اربیل به تل‌آویو به یک میلیارد دلار می رسد که دولت اسرائیل آن را در اختیار حکومت خودمختار اقلیم کردستان عراق قرار داده است.

روزنامه مذکور در ادامه گزارش خود آورده است، این میزان از نفت، بیش از یک‌سوم صادرات نفت اقلیم کردستان به شمار می رود که در ابتدا به ترکیه انتقال داده شده و از آنجا به اسرائیل صادر می شود.

کارشناسان و تحلیلگران امور نفت بر این باور هستند که اسرائیل نفت اقلیم کردستان را به بهایی پایین‌تر از بهای جهانی آن می خرد اما منابع اسرائیلی ضمن تکذیب این خبر، اعلام کردند که تل‌آویو به عنوان حمایت غیر مستقیم از اربیل و با هدف پشتیبانی از اقلیم در جنگ علیه داعش، اقدام به خرید نفت از اربیل می کند.

در پایان گزارش روزنامه فایننشیال تایمز آمده است که وجود اسرائیل در فهرست خریداران نفت اقلیم کردستان موجب تعمیق شکاف موجود میان رهبران این اقلیم و دولت مرکزی عراق می شود به ویژه آنکه طرفین اخیرا توافقی امضا کردند که طبق آن، اربیل روزانه نیم میلیون بشکه نفت در اختیار شرکت دولتی نفت عراق قرار می دهد و در مقابل 17درصد از بودجه دولت فدرال به اقلیم اختصاص داده می شود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن