«انور قرقاش»: امارات در انتظار تعامل سازنده با تهران است اما برجام کافی نیست

قرقاش خبر داد که امارات حامی درخواست‌ها برای حرکت در مسیر کاهش تنش و دسیتابی به را‌ه‌حل سیاسی با جمهوری اسلامی‌ است.

میدل ایست نیوز: «انور قرقاش»، وزیر مشاور در امور خارجی امارات متحده عربی، گفت کشورش «چشم‌انتظار تعامل سازنده» با تهران است، اما توافق اتمی در وین در مورد جمهوری اسلامی «به تنهایی کافی نیست».

العربیه به نقل از قرقاش خبر داد که امارات حامی درخواست‌ها برای حرکت در مسیر کاهش تنش و دسیتابی به را‌ه‌حل سیاسی با جمهوری اسلامی‌ است.

وزیر اماراتی در عین حال افزوده جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی بر پایه توافق به‌دست آمده در وین، به‌عنوان تنها توافق محدودکننده، کافی نیست.

بنا بر سخنانی که در شبکه العربیه منتشر شده، قرقاش گفته «توافق سال ۲۰۱۵ (برجام) موفق نبود چرا که تنها تلاش کرد جلوی ایران را برای رسیدن به سلاح اتمی بگیرد. این موضوع هرگز کافی نیست. ایران باید در عین حال قبول کند از رفتارهای مخرب دیگرش دست بردارد».

اتهام‌ها در مورد «رفتارهای مخرب» جمهوری اسلامی از سوی برخی دیگر کشورها، به‌ویژه ایالات متحده، نیز مطرح شده‌است. دولت دونالد ترامپ در پی خروج از توافق اتمی در دوره باراک اوباما، خواستار دستیابی به توافق جامع‌تر با ایران شده که از جمله جلوی «رفتارهای مخرب» جمهوری اسلامی در منطقه و یا توسعه برنامه موشکی تهران را بگیرد.

جمهوری اسلامی ضمن رد اتهام‌ها در مورد دخالت در اوضاع منطقه می‌گوید قصد ندارد از برنامه موشکی‌اش که آن را «دفاعی» توصیف می‌کند عقب‌نشینی کند و خروج از برجام توسط آمریکا را نیز نقض تعهدات بین‌المللی آن کشور نامیده است.

انور قرقاش در عین حال گفته «ما چشم‌انتظار روزی هستیم که بتوانیم تعامل سازنده‌ای با ایران داشته باشیم؛ ایرانی که بیشتر به‌هنجار است و تعاملی که ما را به‌سوی ایجاد یک منطقه با‌ثبات و مرفه رهنمون شود».

العربیه می‌گوید این سخنان در جریان نشست مشترک مقام‌های امارات و بریتانیا، در لندن، مطرح شده‌است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربیه
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن