تناقض گویی دولت امریکا درباره علت ترور سردار سلیمانی/ پومپئو به مجلس نمایندگان امریکا احضار شد

پیش از این دولت امریکا گفته بود علت این ترور جلوگیری از اجرایی شدن برنامه هایی علیه منافع آمریکا بوده که قاسم سلیمانی در پی اجرای آنها بوده است.

میدل ایست نیوز: کاخ سفید در سندی که روز جمعه منتشر شد اعلام کرد که موافقت رئیس جمهوری امریکا با عملیات ترور سردار شهید سپهبد «قاسم سلیمانی» در ماه گذشته واکنش به حملاتی بوده که از جانب ایران به منافع آمریکا شده است.

این سند در حالی منتشر شده که پیش از این دولت امریکا گفته بود علت این ترور جلوگیری از اجرایی شدن برنامه هایی علیه منافع آمریکا بوده که قاسم سلیمانی در پی اجرای آنها بوده است.

دولت آمریکا که طبق قانون موظف به توضیح دادن به کنگره درباره عملیات نظامی خود است، در این گزارش غیر محرمانه تاکید کرده که دستور  رئیس‌جمهور برای اجرای این عملیات واکنش به زنجیره ای از حملات در ماه های گذشته از جانب ایران و شبه نظامیان مورد حمایت ایران به نیروها و منافع آمریکا در خاورمیانه بوده است.

این گزارش افزوده که هدف از این حمله حمایت از نیروهای نظامی امریکایی و تضعیف قدرت شبه نظامیان مورد حمایت ایران در انجام حملاتی علیه امریکا و «پایان تشدید استراتژیک حملات» ازجانب ایران بوده است.

در این گزارش تاکید شده که طبق قانون اساسی امریکا رئیس جمهور این کشور حق دارد در برابر تهدیدهای احتمالی آینده دست به اقدام فوری بزند.

«الیوت انگل»، رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا تاکید کرد که این سند با اظهارات سابق دونالد ترامپ درباره اینکه این عملیات، حمله ای در آینده نزدیک را دفع کرده تناقض دارد.

او گفت که مجلس توضیحات بیشتری لازم دارد و افزود که از مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا دعوت شده که در اواخر ماه جاری میلادی با حضور در کمیسیون روابط خارجی درباره سیاست های امریکا در قبال ایران و عراق و ترور سردار سلیمانی توضیح بدهد.

کمیسیون روابط خارجی مجلس سنای آمریکا اعلام کرد که پومپئو موافقت کرده که در ۲۸ فوریه در این کمیسیون حاضر شود.

این در حالی است که پیش از این پومپئو دوبار درخواست این کمیسیون برای حضور جهت بررسی سیاست‌های آمریکا در قبال ایران را رد کرده بود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
الجزیره
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =

دکمه بازگشت به بالا
بستن