نقش ایران در ادامه مذاکرات برای توافق بر سر دولت «علاوی»/ مخالفان چه می خواهند؟

این بار ایران مانع از اجرای این سناریو شد زیرا ایران می خواهد که عراق دولتی باثبات و به دور از بحران های سیاسی داشته باشد.

میدل ایست نیوز: اختلافات سیاسی در نهایت جلسه رای اعتماد به دولت محمد توفیق علاوی را از روز دوشنبه به چهارشنبه و سپس پنج شنبه موکول کرد.

«حسن الکعبی» نایب رئیس مجلس عراق روز یکشنبه (23 فوریه) با صدور بیانیه ای تاکید کرد که جلسه رای اعتماد به دولت به روز چهارشنبه موکول شده است. او در بیانیه خود درباره علت این تاخیر توضیحی نداد.

همزمان «محمد الحلبوسی» رئیس مجلس عراق با صدور بیانیه ای از هیئت رئیسه مجلس خواست که طی جلسه ای فوری ترکیب دولت آینده و برنامه آن را بررسی کنند تا بتوان موعد برگزاری جلسه رای اعتماد را تعیین کرد.

سه عضو شاخص در ائتلاف‌های فتح و دولت قانون رهبری «هادی العامری» و «نوری المالکی» تاکید کردند که تا آخرین ساعات روز یکشنبه تصمیم بر برگزاری جلسه پارلمان بدون حضور گروه های مخالف و تحمیل آن به دیگر نیروهای سیاسی بود، همانند آنچه در جلسه بررسی و تصویب مصوبه خروج نیروهای امریکایی از عراق در ماه گذشته برگزار شد که در آن نیروهای اهل سنت و کرد به نمایندگان اقلیت ها حضور نداشتند.

این منابع افزودند که این بار ایران مانع از اجرای این سناریو شد زیرا ایران می خواهد که عراق دولتی باثبات و به دور از بحران های سیاسی داشته باشد و معتقد است که تحویل دولت با اکثریت پارلمانی بحرانی تازه جدا از بحران تظاهرات برای دولت ایجاد خواهد کرد و بهانه‌ای برای تضعیف مشروعیت آن در محافل بین المللی خواهد شد.

به گفته این منابع نیروهای سیاسی حامی دولت علاوی تصمیم گرفتند به منظور مشورت های تازه نیروهای ائتلاف القوی العراقیه به ریاست محمد الحلبوسی و حزب دموکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی جلسه مجلس را به تعویق بیاندازند.

آنان پیش بینی کردند که علاوی درباره ترکیب کابینه خود و نیز برنامه دولت انعطاف نشان دهد.

به گفته این منابع اکثر این نیرو های سیاسی تاکید دارند دولت باید موعدی دقیق برای انتخابات پیش از موعد تعیین کند و به بستن پرونده افراد ربوده شده و نیز خارج کردن گروه های شبه نظامی از شهرها و بازگشت آوارگان به آنها و همچنین پرداخت خسارت قربانیان عملیات تروریستی و خطاهای نظامی در شهرهای آزاد شده از چنگ داعش متعهد شود.

قرار است طی ساعات آینده نمایندگان این گروه های سیاسی با نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه جلسه داشته باشند. همزمان جلسه ای نیز در اربیل میان بارزانی و نمایندگان اتحادیه میهنی کردستان برگزار خواهد شد.

در همین راستا صبح امروز (دوشنبه ۲۴ فوریه) منابع خبری عراقی از «جلسه مهم» هادی العامری رئیس ائتلاف فتح با سران ائتلاف القوی الوطنیه خبر دادند.

محمد امین عضو حزب دموکرات کردستان گفت که نظام فعلی دولت نظام سالمی نیست زیرا نخست وزیر حاضر نیست نامزدهای احزاب را بپذیرد در حالی که او خود نامزد احزاب است و این معنایی جز سیاست یک بام و دو هوا ندارد.

او گفت که لازم است همه طرف‌ها از مواضع خود کوتاه بیایند و افزود که کردها نمی خواهند مانع تراشی کنند در عین اینکه نمی‌خواهند از حقوق خود کوتاه بیایند.

حنین قدو، از سر آن ائتلاف فتح نیز گفت که اختلافات همچنان به قوت خود باقی است. او افزود که احزاب شیعه عموما ترجیح می دهند که بدون حمایت تشکل های اصلی اهل سنت و کرد با دولت همراه نشوند زیرا این وضعیت در آینده تبعات منفی خواهد داشت.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا