توافق سوریه با وزیر خارجه حکومت ژنرال حفتر برای بازگشایی سفارت موقت سوریه در بنغازی

این سفر در راستای هماهنگی دمشق و بنغازی در «مبارزه با تروریسم» و یافتن سازوکاری دربرابر «حملات ترکیه به سوریه و لیبی» انجام شده است.

میدل ایست نیوز: هیئتی از جانب ژنرال بازنشسته «خلیفه حفتر»، فرمانده شورشی لیبی، به ریاست «عبدالهادی الحویج»، وزیر خارجه دولت حفتر، برای مذاکره با مقامات سوریه وارد دمشق شد.

رسانه‌های تابع حفتر در لیبی به نقل از منابعی در دولت وی تأکید کردند که هدف از این سفر هماهنگی و مشورت در امور سیاسی و امنیتی و اطلاعاتی است.

این رسانه‌ها این سفر را در راستای هماهنگی در «مبارزه با تروریسم» و یافتن سازوکاری دربرابر «حملات ترکیه به سوریه و لیبی» دانسته‌اند.

خبرگزاری رسمی سوریه نیز خبر داد که هیئت لیبی تفاهم نامه‌ای با وزارت خارجه سوریه برای بازگشایی مقر هیئت‌های دیپلماتیک و کنسولی امضا کرده است.

«ولید المعلم»، وزیر خارجه سوریه، گفت که روابط دیپلماتیک دو کشور در دمشق و موقتا بنغازی ازسر گرفته می‌شود و ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک سفارت دمشق در طرابلس، پایتخت لیبی، بازگشایی شود.

حکومت حفتر که کنترل مناطق شرقی لیبی را دارد و بنغازی را پایتخت موقت خود تعیین کرده با دولت وفاق ملی لیبی که از سال 2015 مورد تأیید جامعه بین المللی است در جنگ به سر می برد.

حکومت حفتر از حمایت امارات و مصر و روسیه برخوردار است، و حکومت وفاق ملی لیبی به ریاست فائز السراج برای افزایش توان نظامی خود دربرابر حملات حفتر از ترکیه کمک نظامی خواسته است.

تفاهمات حکومت حفتر با دمشق در حالی انجام می‌شود که تنش‌ها میان دمشق و آنکارا بالا گرفته است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الجزیره

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا