17 مصوبه بسیار فوری شورای وزیران عراق در خصوص جلوگیری از انتشار ویروس کرونا+سند

این اقدامات در پشتیبانی از وزارت بهداشت و کمیته اجرایی دستور شماره 55 سال 2020 شورای وزیران عراق در خصوص جلوگیری از انتشار ویروس کرونا در جلسه امروز شورای وزیران به تصویب رسید.

میدل ایست نیوز: شورای وزیران عراق، امروز (5 مارس)، 17 مصوبه بسیار فوری را برای جلوگیری از انتشار بیماری کرونا تصویب کرد.

این اقدامات در پشتیبانی از وزارت بهداشت و کمیته اجرایی دستور شماره 55 سال 2020 شورای وزیران عراق در خصوص جلوگیری از انتشار ویروس کرونا در جلسه امروز شورای وزیران به تصویب رسید.

مصوبات امروز شورای وزیران عراق برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا به شرح زیر است:

1- پاداش ماهانه 500 هزار دیناری برای افرادی که در تماس مستقیم با مبتلایان کرونا هستند تا پایان بحران فعلی.

2- تفویض اختیار به وزارت بهداشت برای توافق با کارشناسان بازنشسته و سایر متخصصان، به استثنا دستورالعمل اجرایی بودجه عمومی کشور.

3- تفویض اختیار به وزارت بهداشت برای اجاره ساختمان و هتل مناسب در بغداد و استان ها برای استفاده به عنوان مکان قرنطینه، علاوه بر تامین ما یحتاج لازم برای پذیرایی از مریض ها و مبتلایان.

4- اضافه کردن یک نماینده از وزارت دارایی با منصب حداقلی مدیر کل به کمیته اجرایی دستور  شماره 55 سال 2020 شورای وزیران عراق و فرستادن دو نماینده از وزارت بهداشت به اقلیم کردستان و فرماندهی عملیات مشترک و فرماندهی عملیات بغداد.

5- اقدام فوری وزارت ها و طرف های غیر مرتبط با وزارت و همه استان ها و موسسات عمومی و خصوصی برای اجرای مصوبات و توصیه های کمیته اجرایی دستور  شماره 55 سال 2020 شورای وزیران عراق.

6- اقدام وزارت کشور برای بستن اماکن عمومی و خصوصی شلوغ که کمیته اجرایی بعدا با همکاری طرف های مسئول آنها را مشخص خواهد کرد.

7- اقدام وزارت صنعت و معدن برای ساخت ماسک بهداشتی و سایر مستلزمات و تهیه آنها برای حمایت از وزارت بهدشت به صورت مجانی یا با قیمت یارانه ای.

8- اقدام کمیته مذکور برای هماهنگی با اماکن دینی و عتبه های مقدس برای اتخاذ اقدامات مورد نظر برای جلوگیری از انتقال ویروس از طریق زیارت، تجمع، نماز جماعت و مراسم های دینی.

9- تفویض اختیار به وزارت بهداشت برای بستن موسسه های عمومی و خصوصی در صورت مخالفت با دستورات صادر از کمیته اجرایی دستور شماره 55 سال 2020 شورای وزیران عراق بر اساس صلاحیت تفویض شده به آن طبق قانون عمومی بهداشت شماره 89 سال 1981.

10- اقدام رسانه ها برای ملزم کردن شبکه های داخلی در عراق برای تخصیص یک ساعت پخش برنامه های آگاهی دهنده و توصیه های بهداشتی درباره ویروس کرونا و پیشگیری از آن به صورت مجانی با هماهنگی با دفتر اطلاع رسانی وزارت بهداشت.

11- استثنای وزارت بهداشت و دستگاه های مرتبط با درمان ویروس کرونا از دستورالعمل های هزینه های تخمینی خرید دارو و مستلزمات داخلی یا خارجی.

12- کاهش 50 درصدی ساعت کاری وزارت ها و طرف های غیر مرتبط با ویروس کرونا و موسسه های دولتی دیگر به استثنای دستگاه های امنیتی و بهداشتی مرتبط به صورت متناوب به مدت یک ماه از تاریخ صدور این مصوبه و تفویض اختیار به رئیس اداره برای مشخص کردن جزئیات مخصوص ساعت کاری.

13- اقدام وزارت کشور برای تمدید اقامت کارگران شرکت های خارجی در عراق بدون ترک آنها برای کشورهایی که ورود به آنها ممنوع شده است.

14- ادامه همکاری ها میان وزارت بهداشت و وزارت دفاع در خصوص شیوه تعامل با مبتلایان احتمالی در موسسه های نظامی.

15- تفویض اختیار به کمیته اجرایی دستور شماره 55 سال 2020 شورای وزیران عراق برای اتخاذ توصیه ها و مصوبات متناسب با کنترل جلوگیری از انتشار ویروس کرونا و درمان آن.

16- اقدام طرف های مرتبط به وضع کردن سازو کاری متناسب در خصوص گرفتن آزمایشات از مسافران خارجی ورودی به کشور از طریق فرودگاه ها و همه گذرگاه های مرزی.

17- پشتیبانی نیروهای امنیتی کافی از گذرگاه های مرزی با هدف حفاظت از مرزها در شرایط اضطراری.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
بغداد الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا