فراکسیون بدر، کناره گیری عدنان الزرفی از منصب نخست وزیری عراق را خواستار شد

رئیس فراکسیون بدر، تاکید کرد که نقض قانون توسط «برهم صالح»، رئیس جمهور عراق برای دومین در قضیه مکلف کردن عدنان الزرفی، صحنه سیاسی عراق را پیچیده تر کرده و نمایندگان را دچار سرنوشت نامعلومی می کند.

میدل ایست نیوز: «حسن شاکر الکعبی»، رئیس فراکسیون بدر، تاکید کرد که نقض قانون توسط «برهم صالح»، رئیس جمهور عراق برای دومین در قضیه مکلف کردن عدنان الزرفی، صحنه سیاسی عراق را پیچیده تر کرده و نمایندگان را دچار سرنوشت نامعلومی می کند.

وی از عدنان الزرفی خواست تا از منصب خود که توسط برهم صالح انتخاب شد کناره گیری کند چرا که انتخاب نامزد نخست وزیری حق فراکسیون اکثریت است.

وی در گفت وگویی با شبکه خبری «السومریة نیوز»، گفت: «رئیس جمهوري در قضیه مکلف کردن عدنان الزرفی به نخست وزیری به دور از خواسته فراکسیون اکثریت، برای بار دوم قانون اساسی را نقض کرد.»

وی ادامه داد: «این نقض قوانین صحنه سیاسی عراق را پیچیده خواهد کرد و ما را به سمت راهرویی تاریک می برد.»

الکعبی گفت: «ماده 76 قانون اساسی واضح است و اشاره دارد که رئیس جمهور نامزد فراکسیون اکثریت را مکلف به تشکیل دولت می کند اما این دوره این اتفاق حاصل نشد چرا که نامزد فراکسیون اکثریت را به نخست وزیری مکلف نکرد.»

وی اشاره کرد: «عادل عبدالمهدی، از طریق توافق میان ائتلاف فتح و سائرون بر سر کار آمد و محمد توفیق علاوی نیز در زمان مخالفت صالح با نامزد فراکسیون اکثریت از طریق امضای نمایندگان پارلمان نامزد نخست وزیری شد و امروز نیز الزرفی را به دور از نظر فراکسیون اکثریت نامزد می کند.»

وی اشاره کرد که وضعیت کنونی طرف های معترض را وادار خواهد کرد که به دادگاه و پارلمان برای کناره گیری رئیس جمهور بروند زیرا سکوت در برابر این تداوم نقض قانون اساسی منجرخواهد شد این حالت به صورت طبیعی و بدون هیچ مانعی تکرار شود.

الکعبی تاکید کرد: نیروهای سیاسی باید خطر کار رئیس جمهور را بدانند و در برابر مکلف کردن وی بایستند به خصوص که مکلف کردن الزرفی با مخالفت گسترده ای به علت عدم انتخاب نامزد نخست وزیری از طرف نیروهای سیاسی شیعه و نقض قانون اساسی توسط رئیس جمهور، رو به رو شد.

وی از الزرفی خواست تا خطر موضع خود را درک کرده و از منصب خود کناره گیری کند چرا که حق فراکسیون اکثریت است که نامزد نخست وزیری را انتخاب کند و رئیس جمهور نیز می تواند این منصب را از وی سلب کند چرا که انتخاب فراکسیون اکثریت نبوده است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
السومریة نیوز
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن