منبع سیاسی: فراکسیون های سیاسی پارلمان عراق به توافق بر سر براندازی عدنان الزرفی رسیدند

یک منبع سیاسی عراق، دیروز شنبه از توافق برخی فراکسیون های شیعه و سنی برای مخالفت با نخست وزیری عدنان الزرفی و بازگرداندن عادل عبدالمهدی به این منصب برای تشکیل دولتی جدید، خبر داد.

میدل ایست نیوز: یک منبع سیاسی عراق، دیروز شنبه از توافق برخی فراکسیون های شیعه و سنی برای مخالفت با نخست وزیری عدنان الزرفی و بازگرداندن عادل عبدالمهدی به این منصب برای تشکیل دولتی جدید، خبر داد.

این منبع بیان کرد که در شب جمعه نشستی با حضور ائتلاف فتح، دولت قانون، فراکسیون صادقون و برخی فراکسیون های سنی تشکیل شد که تصمیم گرفتند تا با نخست وزیری الزرفی و تشکیل دولت وی مخالفت کرده و در صورت رسیدن به پارلمان برای کسب رای اعتماد به وی رای ندهند.

وی در ادامه گفت که توافق دیگر نشست مذکور بازگرداندن عادل عبدالمهدی برای تشیکل دولت جدیدی با مسئولیت اول، آماده سازی انتخابات زودهنگام و بازگرداندن اقتدار کشور، بود.

از طرفی دیگر، کریم علیوی، نماینده فراکسیون بدر، از نمایندگان پارلمان خواست تا برای برکناری برهم صالح رئیس جمهور عراق، امضا جمع کنند.

وی بیان کرد که رئیس جمهور با انتخاب شخصیتی که پرونده های بزرگ فساد دارد، جامعه داخلی عراق را تهدید کرد.

علیوی در بیانیه ای گفت: «رئیس جمهور از طریق نامزد کردن شخصیتی فاسد و بحث برانگیز و غیر قابل اعتماد مردم عراق، جامعه داخلی عراق را تهدید کرد، علاوه بر این که این شخصیت ویژگی های مطرح شده توسط مرجعیت را ندارد.»

در همین راستا، «احمد مدلول الجربا»، نماینده استان نینوی، نامه ای به رؤسای فراکسیون های شیعه در خصوص نخست وزیر مامور به تشکیل دولت فرستاد.

وی در بیانیه ای اعلام کرد: «تکمیل کردن مساله انتخاب نخست وزیر کشور، احتمال تاخیر از جانب شما را ندارد بلکه به علت اوضاع داخلی کشور و همچنین وضعیت منطقه ای از ناحیه سقوط قیمت نفت است.»

وی در ادامه افزود: «امیدوارم که بر سر یک میز نشسته و موضع خود را نسبت به بحث برانگیز بودن مکلف شدن الزرفی به سرعت مشخص کنید و در صورت توافق به زودی به دولت رای خواهیم داد تا مشکلات مذکور را حل کند.»

وی ادامه داد: «اما اگر به توافق نرسیدید بدون در نظر گرفتن منافع سیاسی شخصی را برای اداره دوره انتقالی آینده انتخاب کنید چرا که وضعیت کشور بسیار خطرناک است و ما اگر امور اصلاح نشود به سمت فروپاشی بزرگی از ناحیه بهداشتی و امنیتی می رویم.»

وی در پایان اشاره کرد که شخصیت های سیاسی شایسته ای برای اداره مرحله انتقالی مانند محمد شیاع السودانی، قاسم الاعرجی و سایر شخصیت ها وجود دارد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
الخلیج
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن