5 پیش‌شرط انصارالله یمن برای ورود به مذاکرات صلح فراگیر

گروه انصار الله یمن از 5 پیش شرط خود برای ورود به مذاکرات صلح فراگیر در یمن همزمان با درخواست سازمان ملل برای برقراری آتش‌بس در این کشور به منظور مقابله با ویروس کرونا خبر داد.

میدل ایست نیوز: گروه انصار الله یمن از 5 پیش شرط خود برای ورود به مذاکرات صلح فراگیر در یمن همزمان با درخواست سازمان ملل برای برقراری آتش‌بس در این کشور به منظور مقابله با ویروس کرونا خبر داد.

به گزارش العربی الجدید، در دیداری که میان «محمدعلی الحوثی»، از رهبران انصار الله با «مارتین گریفیث»، نماینده ویژه سازمان ملل در یمن به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، درباره بسته شدت فرودگاه صنعاء به عنوان اقدامی پیشگیرانه برای مقابله با کرونا گفت‌وگو شد.

این رهبر انصار الله 5 پیش شرط از جمله توقف تجاوزات، رفع محاصره یمن، برچیده شدن بازرسی و منع ورود کشتی‌های تجاری به بندر الحدیده را برای آغاز گفت‌وگوهای صلح لازم دانست.

پیش‌شرط دوم الحوثی‌ها پرداخت حقوق کارمندان مناطق یمنی تحت کنترل انصار الله است که از سال 2016 میلادی از زمان انتقال بانک مرکزی به عدن، پایتخت موقت عدن متوقف شده است و دولت عبد ربه منصور پرداخت حقوق کارمندان در سراسر یمن را مشروط به ارسال درآمد بندر الحدیده و سازمان ارتباطات به دولت مذکور کرده است.

انجام گام‌های اعتمادساز که نماینده سازمان ملل وعده انجام آن را داده است به عنوان پیش‌شرط سوم مطرح شده است، از مهم‌ترین این گام‌ها می توان به آزادسازی همه اسرا و بازداشت‌شدگان، لغو تحریم فرودگاه صنعاء و پایان دادن به محاصره شهر تعز و گشودن گذرگاه‌های انسانی در همه استان‌ها می توان اشاره کرد.

پیش‌شرط چهارم انصارالله به انجام گفت‌وگوی مستقیم با کشورهای شرکت‌کننده در تجاوزات (عربستان و امارات) علیه یمن باز می گردد تا درخصوص پایان جنگ و دستیابی به راه‌حلی کامل و جامع گفت‌وگو شود.

واپسین پیش‌شرط انصارالله به برگزاری گفت‌وگوهای سیاسی با طرف‌های یمن درخصوص ماهیت مرحله پس از توقف جنگ مربوط می شود، گروه انصارالله یمن در مذاکرات پیشین خواستار مذاکره درباره شخصیت ریاست جمهوری پس از عبدربه منصور بودند اما هیات وابسته به دولت عبدربه تاکید کرد که نمی توان مشروعیت وی را مورد خدشه قرار داد چرا که قطع‌نامه‌های سازمان ملل از مشروعیت عبدربه منصور حمایت می کند.

محمدعلی الحوثی در ادامه سخنان خود در دیدار با فرستاده سازمان ملل اعلام کرد سخن گفتن درباره هر گونه مذاکره سیاسی پیش از اجرای پیش‌شرط‌‌ های مذکور کارساز و مفید نخواهد بود.

این نخستین بار است که الحوثی‌ها درخصوص همکاری با دولت عبدربه منصور درباره یکپارچه‌سازی تلاش‌ها به منظور مبارزه با ویروس کرونا از خود نرمش نشان می دهند.

مقامات یمنی در صنعاء و عدن تاکنون هیچ مورد محرز مبتلا به ویروس کرونا در این کشور را گزارش نکرده اند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن