نگرانی از تصمیم امریکا براي کاهش حضور دیپلماتیک و نظامی خود در عراق

ایالات متحده با این اقدام می خواهد به نوعی به طرف ها و گروه های سیاسی هشدار دهد در صورتی که به نخست وزیری زرفی – که این روزها به شدت محل اختلاف گروه های سیاسی است – تن ندهید، باید منتظر اقدامات دیگر امریکا باشید.

میدل ایست نیوز: تصمیم ناگهانی ایالات متحده به تخلیه و کاهش شدید نیروهای فعال خود در سفارت و کنسولگری خود در بغداد و اربیل به بهانه شیوع ویروس کرونا شبهات و نگرانی های بسیاری را برانگیخته است.

در حالی که عراق به گفته سازمان بهداشت جهانی، سومین کشور در کنترل شیوع ویروس کروناست و مورد تقدیر این سازمان و نهادهای بهداشتی قرار گرفته است، و در حالی که ایالات متحده محدودیتی برای سفارتخانه ها و اماکن دیپلماتیک خود در کشورهایی نظیر چین، ایتالیا و اسپانیا که کانون بحران شیوع ویروس کرونا هستند، اتخاذ نکرده است، این نگرانی وجود دارد که اقدام ایالات متحده بیشتر جنبه سیاسی و چه بسا امنیتی داشته باشد.

این در حالی است که یک روز قبل از آن و در تصمیمی از قبل اعلام نشده، ایالات متحده نیروهای نظامی خود را از پایگاه های نظامی اش در عراق خارج کرده و حضور آنها را صرفا در عین الاسد و حریر در کردستان محدود کرده است.

بسیاری احتمال می دهند، این اقدام ایالات متحده در راستای تقویت جایگاه عدنان الزرفی، نامزد نخست وزیری عراق باشد که از حمایت امریکا برخوردار است. ایالات متحده با این اقدام می خواهد به نوعی به طرف ها و گروه های سیاسی هشدار دهد در صورتی که به نخست وزیری زرفی – که این روزها به شدت محل اختلاف گروه های سیاسی است – تن ندهید، باید منتظر اقدامات دیگر امریکا باشید. برخی از ناظران از احتمال کودتای نظامی در عراق نگرانند و برخی دیگر نیز احتمال می دهند ایالات متحده در این فضای پرتنش نقشه ای را برای تشدید تنش با الحشد الشعبی کشیده باشد.

از سوی دیگر برخی منابع آگاه می گویند که ایالات متحده احتمالا برای آخرین بار معافیت عراق برای خرید گاز از ایران را تا یک ماه دیگر تمدید کرده باشد. در این صورت بیم آن می رود که ایالات متحده درصدد باشد تشدید تنش های خود با ایران را در زمین عراق وارد فاز تازه ای کند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن