معاون سیاسی سپاه ایران: آمریکا در عراق اقدام نظامی کند شکست بزرگی می‌خورد

سردار «یدالله جوانی» درباره برخی اخبار مبنی بر تحرکات اخیر آمریکا در تهدید گروه‌های مقاومت عراق گفت که آمریکایی‌ها با تمرکز بر نوعی عملیات روانی می‌خواهند کارهای خود را به‌پیش ببرند.

میدل ایست نیوز: سردار «یدالله جوانی»، معاون سیاسی سپاه ایران، درباره برخی اخبار و تحلیل‌ها مبنی بر تحرکات اخیر آمریکا در عراق و تهدید گروه‌های مقاومت در این کشور گفت که آمریکایی‌ها با تمرکز بر نوعی عملیات روانی می‌خواهند کارهای خود را به‌پیش ببرند و در این زمینه تهدیداتی علیه گروه‌های مقاومت در عراق و بعضاً هم تهدیداتی علیه ایران مطرح می‌کنند.

او در مصاحبه با خبرگزاری ایرانی «تسنیم»، گفت که امریکایی ها به‌دنبال این هستند از این طریق بتوانند بر روند تحولات تأثیر بگذارند و آنها را به سمت و سویی که مدنظر خودشان است به‌خصوص در موضوع انتخاب نخست وزیر در عراق و روندهای سیاسی در این کشور سوق بدهند.

سردار جوانی ادامه داد: نکته مهمی که وجود دارد این است که اگر آمریکایی‌ها بخواهند فراتر از عملیات روانی، اقدامات نظامی انجام دهند و به‌خیال خودشان کار مقاومت را به انتها برسانند و تحولات در منطقه راهبردی غرب آسیا را تغییر دهند، با اطمینان خاطر می‌شود گفت که دچار یک خطای راهبردی می‌شوند و اشتباهاتی را که در 18 سال گذشته در غرب  آسیا مرتکب شدند تکرار خواهند کرد و یک شکست بزرگتر از گذشته در کارنامه آنها ثبت خواهد شد.

معاون سیاسی سپاه با ابراز اینکه هرنوع اقدام عملی آمریکایی‌ها در عراق مبتنی بر یک برآورد غلط صورت می‌گیرد، تصریح کرد: آمریکایی‌ها دچار نوعی توهم شدند که می‌توانند در چنین شرایطی برنامه‌های خود را به نتیجه برسانند و بهتر است قبل از هر اقدامی نگاهی به اقدامات خود در 18 سال گذشته در منطقه داشته باشند.

او تأکید کرد که یک نگاه  اجمالی نشان می‌دهد آمریکایی‌ها در منطقه خصوصاً در عراق هزینه‌های زیادی را مرتکب شدند از طرفی تلفات زیادی هم دادند و به هیچ کدام از اهداف خودشان نرسیدند و امروز هم اگر آمریکایی‌ها کار دیگری را انجام دهند در ادامه اشتباهات آنها خواهد بود و هزینه‌های آمریکا را افزایش خواهد داد.

وی با بیان اینکه اساساً شرایط منطقه متفاوت از آن چیزی است که آمریکایی‌ها فکر می‌کنند، تأکید کرد: مقاومت امروز در منطقه یک مقاومت یکپارچه است و این‌که  تصور می‌کنند در جغرافیای عراق می‌توانند به‌صورت محدود کاری را انجام دهند تصور باطلی است، گرچه در داخل خود عراق ظرفیت‌های فراوانی از جمله ظرفیت مردم، مقاومت و مرجعیت و آگاهی و هوشیاری‌ای که در مجموعه‌های مختلف در این کشور وجود دارد و اجازه نمی‌دهد آمریکایی‌ها نقشه‌های خودشان را پیاده کنند.

سردار جوانی در پایان اضافه کرد: امروز آمریکایی‌ها باید در محاسبات خودشان تجدید نظر کنند. زمانی که آمریکایی‌ها یک قدرت برتر و منسجم بودند و در واقع آمادگی برای انجام عملیات داشتند و با لشکرکشی وارد منطقه شدند به نتیجه‌ای نرسیدند در حالی که در آن زمان مقاومت هم به‌شکل امروز وجود نداشت اما امروز آمریکایی‌ها در منطقه دچار سایش قدرت شدند و تنفر شدیدی از آنها در منطقه وجود دارد و مقاومت قدرتمندی هم در منطقه شکل گرفته است.

پیش از ظهر امروز «عادل عبدالمهدی» با صدور بیانیه ای تأکید کرد: «ما با نگرانی، اطلاعات مربوط به رصد پروازهای غیرقانونی در نزدیکی مناطق نظامی توسط نیروهای امنیتی خود را پیگیری می کنیم و نسبت به عواقب اقدام به این اعمال جنگی غیرقانونی و محکوم شده هشدار می دهیم.»

نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق ضمن هشدار نسبت به خطر اقدام به هرگونه تعرض بدون موافقت دولت عراق، تاکید کرد که تلاش ها باید برای مبارزه با داعش و گسترش امنیت و حمایت از کشور و دولت و مقابله با ویروس کرونا صرف شود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا