درخواست «قاسم الاعرجی» از سفیر امریکا برای حمایت از وی جهت جانشینی «الزرفی»/ پاسخ سفیر امریکا: دولتی را که تحت فشار ایران تشکیل شود به رسمیت نخواهیم شناخت

یک منبع آگاه از محتوای پاسخ سفیر ایالات متحده به درخواست «قاسم الاعرجی» برای حمایت از وی جهت نخست وزیری در عراق خبر داد.

میدل ایست نیوز: یک منبع آگاه از محتوای پاسخ سفیر ایالات متحده به درخواست «قاسم الاعرجی» برای حمایت از وی جهت نخست وزیری در عراق خبر داد.

به گفته این منبع آگاه، «قاسم الاعرجی»، از سران سازمان بدر، به ریاست «هادی العامری» و وزیر کشور عراق در دولت «حیدر العبادی»، به «متیو تولر»، سفیر ایالات متحده در عراق، پیغام داده که درصورت نامزدی اش برای نخست وزیری به جای «عدنان الزرفی» از وی حمایت کند.

این منبع آگاه تأکید کرد که سفیر امریکا در پاسخ به این درخواست تأکید کرده که “شایسته نیست هیچ کسی برای رسیدن به مقام خواستار حمایت خارجی شود.”

به گفته این منبع تولر همچنین تأکید کرده که اگر گزارش های مربوط به سخنان «اسماعیل قاآنی»، فرمانده نیروی قدس سپاه، درباره مخالفت ایران با نخست وزیری الزرفی و لزوم برکناری وی صحیح باشد، این اظهارات دخالت آشکار در امور داخلی عراق و نوعی کودتاست.

این منبع افزوده که سفیر امریکا همچنین در پیغام خود گفته که «اگر قاآنی مخالف الزرفی است، آیا توضیح داده که دربرابر بحران ها و چالش های مالی و اقتصادی عراق و نیز در روابط عراق با جامعه بین المللی چه کمکی می تواند بکند و عراق چگونه می تواند حمایت بانک جهانی را جلب کند؟»

به گفته این منبع، تولر تأکید کرده که مأموریت الزرفی برای تشکیل کابینه طی یک روند مشروع قانونی انجام شده و لازم است که تکلیف آن در روال قانونی مشخص شود و مجلس درباره رأی اعتماد یا عدم رأی اعتماد به الزرفی تصمیم بگیرد.

او افزوده که اگر موضوع تشکیل دولت خارج از روال های قانونی و رأی مجلس انجام شود عواقب وخیمی برای عراق خواهد داشت و ایالات متحده و جامعه بین الملل حاضر نیستند دولتی را که تحت فشار ایران بر سر کار بیاید به رسمیت بشناسند.

این منبع تأکید کرده که سفیر امریکا همچنین گفته که “هر وقت کارتان به مشکل خورد سراغ ما نیایید و نظر ما را نخواهید و ببینید مردم عراق چه می خواهند.”

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + هفت =

دکمه بازگشت به بالا
بستن