تماس «عادل عبدالمهدی» با «قیس الخزعلی» و «اکرم الکعبی» برای گرفتن تعهد بابت خودداری از ایجاد تنش تازه با نیروهای امریکایی

منابع آگاه به این پایگاه خبر داده اند که هدف از این تماس ها گرفتن تعهد از الخزعلی و الکعبی برای خودداری از هرگونه تنش جدید با نیروهای امریکایی است.

میدل ایست نیوز: پایگاه خبری «العربی الجدید» به نقل از منابع آگاه از تماس مستقیم «عادل عبدالمهدی» با سران گروه های عصائب اهل الحق و النجباء برای تضمین عدم اقدام تنش زا علیه نیروهای امریکایی خبر داد.

این پایگاه در گزارشی خبر داد که در پی صدور بیانیه هشت گروه شبه نظامی وابسته به الحشد الشعبی در عراق، که در آن نیروهای امریکایی «نیروهای اشغالگر» خوانده شده اند، «عادل عبدالمهدی»، نخست وزیر مستعفی و رئیس دولت پیشبرد امور، با «اکرم الکعبی»، رئیس جنبش النجباء و «قیس الخزعلی»، رئیس عصائب اهل الحق، تماس گرفته است.

منابع آگاه به این پایگاه خبر داده اند که هدف از این تماس ها گرفتن تعهد از الخزعلی و الکعبی برای خودداری از هرگونه تنش جدید با نیروهای امریکایی است.

به گفته این منابع، در حال حاضر موضوع تنش نظامی با نیروهای امریکایی ازجانب این گروه های شبه نظامی و اجرایی شدن تهدیدهای مطرح شده در بیانیه مزبور مطرح نیست.

این منابع تأکید کرده اند که بیانیه صادرشده از جانب این گروه ها بیشتر به بحران سیاسی میان نیروهای سیاسی شیعی و اختلافات مربوط به انتخاب نخست وزیر مربوط می شود.

پیش از این منابع سیاسی عراقی در بغداد خبر دادند که بیانیه هشت گروه مسلح در عراق که همگی وابسته به ایران هستند که عصر شنبه (4 آوریل) منتشر شد و در آن نیروهای امریکایی در عراق اشغالگر و «عدنان الزرفی» «نامزد سازمان اطلاعات امریکا» خوانده شده باعث اختلافات شدید درون گروه‌های مخالف عدنان الزرفی شده و در نتیجه برگزاری جلسه آنان را که قرار بود شنبه شب برگزار شود منتفی کرده است.

یک عضو شاخص ائتلاف بناء، تشکلی متشکل از 9 فراکسیون ازجمله دولت قانون (نوری المالکی)، فتح (هادی العامری)، عطاء (فالح الفیاض)، صادقون (قیس الخزعلی)، سند (احمد الاسدی)، می‌شود، تأکید کرد که انتشار این بیانیه باعث اختلافات شدیدی شده چون بدون هماهنگی دیگر تشکل‌های سیاسی صادر شده و نشان‌دهنده تلاش خودسرانه برخی گروه‌های دارای شاخه نظامی برای ورود به بحران سیاسی در کشور و بالا بردن سطح تنش با امریکاست.

این مقام تأکید کرد که تشکل‌های سیاسی مخالف الزرفی هنوز نتوانسته‌اند بر سر جانشین وی به توافق برسند و اتهاماتی درباره تماس‌های پشت پرده آنها با الزرفی برای گرفتن پست و مقام در دولت وی میانشان ردوبدل می‌شود.

این عضو شاخص ائتلاف بناء تأکید کرد که صدور این بیانیه نشان می‌دهد که «گروه‌های مسلح بیش از پیش به انزوا کشیده می‌شوند و اتهامات مطرح‌شده درباره وابستگی آنها به ایران و بی توجهی‌شان به منافع عراق را در فضای سیاسی کشور تأیید می‌کند».

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن