چین در پی بستن «قرارداد مادام العمر» نفتی با عراق

در حالی که ایالات متحده درگیر اقدامات علیه ویروس کروناست، چین با قدرت در پی یافتن فرصت‌های سرمایه‌گذاری جدید در بخش نفتی عراق است.

میدل ایست نیوز: پس از وقفه‌ای کوتاه در صادرات نفت عراق به چین، در حالی که ایالات متحده درگیر اقدامات علیه ویروس کروناست، چین با قدرت در پی یافتن فرصت‌های سرمایه‌گذاری جدید در بخش نفتی عراق است.

در این راستا، پایگاه «اویل پرایس» اعلام کرد که عراق یک پروژه استخراج گاز با گوگرد بالا از میدان گازی مجنون در استان بصره به ارزش 205 میلیون دلار به شرکت چینی مهندسی و تأسیسات نفتی واگذار کرده است.

براساس بیانیه رسمی مؤسسه ملی نفت چین این پروژه که قرار است طی 29 ماه تحویل داده شود، شامل ساخت تأسیسات لازم برای استخراج گاز با گوگرد بالا به ظرفیت 4.39 میلیون متر مکعب در روز است.

«اویل پرس» در گزارش خود افزوده که چین در حال تلاش فراوان برای نهایی کردن «قرارداد نفتی مادام العمر» با عراق است و در این راستا در کنار روسیه و به دور از چشم امریکا در حال جست‌وجوی سرمایه‌گذاری کلان در این بخش است.

چین همچنین پیشنهاد وسوسه‌کننده مقامات عراقی برای توسعه میدان نفتی مجنون که از بزرگ‌ترین میدان‌های نفتی عراق است را درجا پذیرفت. به موجب این قرارداد که از 2 سال بعد از امضا رسمیت پیدا می‌کند، به مدت 25 سال پروژه توسعه این میدان نفتی را به دست می‌گیرد و در عوض تولیدات را با قیمت متوسط 18 ماهه نفت خام برداشت می‌کند و در 5 سال اول 10درصد تخفیف هم می‌گیرد.

میدان نفتی مجنون در 60 کیلومتری شمال شرقی اصلی‌ترین ایستگاه صادرات نفتی جنوب عراق قرار دارد و از بزرگ‌ترین میدان‌های نفتی جهان است که حجم ذخایر آن 12.600 میلیارد بشکه برآورد شده است.

عراق در 11 دسامبر 2009 به کنسرسیوم مشترک شرکت‌های شل و شرکت پتروناس مالزی و شرکت نفتی میسان عراق اجازه بهره‌برداری از این میدان نفتی را داد که افتتاح نخستین چاه نفت آن 18 ماه بعد پس از پاک‌سازی 28 کیلومتری مربع از بقایای مواد منفجره و مین‌های جنگ ایران و عراق و حملات امریکا انجام شد و در سپتامبر 2013 این کنسرسیوم توانست استخراج نفت از این چاه را به 175 هزار بشکه در روز برساند. این حجم استخراج در سه ماه اول 2014 به 210 هزار بشکه در روز رسید.

در سال 2018 شرکت شل به موجب توافق دوجانبه از این میدان نفتی خارج شد.

سازمان انرژی جهانی پیش‌بینی کرده که در سال 2020 تولید نفت این میدان نفتی به 550 هزار تا 950 هزار بشکه و تا دهه 2030 به 700 هزار تا یک میلیون بشکه در روز برسد.

گفتنی است که ذخایر این میدان نفتی به آن سوی مرز با ایران در میدان نفتی آزادگان هم می‌رسد که در ایران هم چین می‌تواند وارد عمل شود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
oilprice
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن