«واشنگتن پست»: سامانه دفاعی پاتریوت در عراق فعال شده است

روزنامه امریکایی «واشنگتن پست» با انتشار گزارشی خبر داد که سامانه دفاعی پاتریوت امریکا در عراق در حال حاضر فعال شده است.

میدل ایست نیوز: روزنامه امریکایی «واشنگتن پست» با انتشار گزارشی خبر داد که سامانه دفاعی پاتریوت امریکا در عراق در حال حاضر فعال شده است.

براساس گزارش این روزنامه، به نقل از مقامات امریکایی که نخواسته‌اند نامشان فاش شود، امریکا در ماه‌های اخیر تمهیدات لازم برای حفاظت از نیروهایش در عراق را افزایش داده و در این راستا سامانه دفاعی پاتریوت در عراق نصب کرده است.

این گزارش افزوده که در این راستا علاوه بر سامانه پاتریوت، دو سامانه دفعی ضد موشک های کوتاه‌برد هم در پایگاه نظامی عین الاسد و همچنین در پایگاه نظامی اربیل نصب شده است.

پیش از این، یک مقام بلندپایه در دفتر نخست‌وزیر عراق گفته بود که دولت تاکنون دو بار به وزارت خارجه امریکا درباره نصب سامانه پاتریوت در عراق پیغام داده و خواستار توضیح فوری در این باره شده و تأکید کرده که این کار باید درچارچوب توافق تازه و رسمی میان دو کشور انجام شود.

این مقام افزوده که امریکا به پیغام‌های عراق پاسخ نداده است و تأکید کرده که دولت امریکا از زمان استعفای «عادل عبدالمهدی» و تبدیل دولت به دولت پیشبرد امور همین شیوه را اجرا کرده است.

به گفته این مقام، نیروهای سیاسی و بسیاری از مقامات نظامی و سیاسی عراق به این جمع‌بندی رسیده‌اند که امریکا با نصب این سامانه‌ها در عراق اهدافی استراتژیک و فراتر از مسائل عراق را دنبال می‌کند که از جمله جلوگیری از هرگونه حمله موشکی بالستیک به سمت اسرائیل است.

این مقام تأکید کرد که این سامانه‌ها در استان‌های انبار و اربیل نصب شده است که در مسیر هرگونه شلیک موشک از ایران به سمت اسرائیل است ضمن اینکه می‌تواند بخش زیادی از مرزهای عراق و عربستان را تحت پوشش قرار دهد و این به‌معنای آن است که سپری دربرابر هرگونه حمله از ایران به عربستان ازنوع حمله به پالایشگاه آرامکو خواهد بود.

این سامانه‌ها در پایگاه نظامی حریر در شرق استان اربیل و در 110 کیلومتری مرز ایران و همچنین پایگاه عین الاسد در استان انبار در نزدیکی مرزهای عراق با اردن و سوریه و عربستان نصب شده است و این بدان معناست که تقریبا همه آسمان عراق به جز بصره و ذی قار را پوشش می‌دهد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
واشینگتن پست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − یک =

دکمه بازگشت به بالا