گروه‌های سیاسی بزرگ چه مطالباتی از «مصطفی الکاظمی» دارند؟

نخست وزیر مامور تشکیل کابینه عراق در مذاکرات خود با گروه‌های سیاسی بزرگ با سه نوع شرط مواجه است که توافق بر سر این شروط منجر به تسریع در تشکیل دولت آتی خواهد شد.

میدل ایست نیوز: «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه عراق در هفته جاری سرگرم مذاکرات تعیین‌کننده‌ای برای دستیابی به توافقی با گروه‌های سیاسی بزرگ درباره وزرای پیشنهادی دولت آتی است، این در حالی است که گروه‌های مذکور بر نامزدی شخصیت‌های مشخصی برای برعهده گرفتن مناصب وزارتی به خصوص اصرار دارند.

الکاظمی در مذاکرات خود با گروه‌ها و جریان‌های سیاسی با سه نوع شرط یا مطالبه مواجه است؛ نخست به پافشاری گروه‌های سیاسی همسو با ایران بر لزوم درج پرونده اخراج نیروهای خارجی از اراضی عراق در برنامه دولت آتی و دست یافتن به مناصب وزارتی و حاکمیتی و تقویت جایگاه الحشد الشعبی و حفظ آن مربوط می شود.

نوع دوم مطالبات به گروه‌های سیاسی اهل سنت عراق مربوط می شود که بر بازسازی شهرهای آزاد شده، بازگشت آوارگان، اخراج گروه‌های مسلح از شهرهای سنی نشین، حل و فصل پرونده افراد ربوده شده و بازداشت شده، پرداخت غرامت مالی به قربانیان عملیات تروریستی و جان‌باختگان ناشی از اشتباهات نظامی و نیز دستیابی به سهمیه خود در دولت بر اساس نتایج انتخابات سال 2018 تاکید دارند.

اما گروه سوم که احزاب کُردی هستند بر لزوم تعهد دولت آتی به انجام همه توافقات دولت محلی اقلیم کردستان با دولت عادل عبدالمهدی و دست یافتن به سهم خود از بودجه فدرال تاکید دارند.

در همین رابطه، «بدر الزیادی»، عضو ائتلاف سائرون به رهبری «سید مقتدی صدر» در گفت‌وگوی تلفنی با العربی الجدید تصریح کرد: «الکاظمی تاکنون ترکیب کابینه پیشنهادی را تکمیل نکرده است و گفت‌وگوها و رایزنی‌ها با گروه‌های سیاسی بزرگ همچنان ادامه دارد.»

وی همچنین پیش‌بینی کرد که الکاظمی در هفته آینده خواستار برگزاری جلسه فوق العاده برای دادن رای اعتماد به دولت پیشنهادی شده و در هفته نخست ماه رمضان جلسه رای اعتماد به دولت جدید برگزار می شود.

الزیادی افزود: «دیدگاه‌ها درخصوص اعضای کابینه و اینکه آیا دولت از وزرای تکنوکرات یا شخصیت‌های سیاسی و حزبی تشکیل خواهد شد، تاکنون روشن نیست و آنچه که در رسانه‌ها در این باره منتشر می شود، غیر دقیق و نادرست است و اواخر هفته جاری ترکیب کابینه تقریبا روشن خواهد شد.»

«مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر مامور به تشکیل کابینه عراق پیشتر تاکید کرده بود: «رایزنی‌ها با گروه‌های سیاسی در فضایی دوستانه ادامه دارد و ما تلاش می کنیم که از رهگذر گفت‌وگوی مثبت، موانع موجود را پشت سر بگذاریم.»

وی در پیامی توئیتری اظهار داشت: «ما خواهان دولتی شایسته و پاکدست هستیم که با بحران‌ها مقابله کرده و کشور را به سمت موفقیت و تحقق مطالبات مردم سوق دهد.»

همچنین بخوانید

هفته سرنوشت‌ساز «مصطفی الکاظمی» برای تشکیل دولت جدید عراق

 

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا