رایزنی پوتین و اردوغان در خصوص تحولات سوریه و تقویت همکاری برای مبارزه با ویروس کرونا

رئیس جمهور روسیه و همتای ترکیه ای خود، طی تماسی تلفنی، در خصوص تحولات و اوضاع سوریه، و تقویت همکاری های مشترک و دوجانبه به خصوص در زمینه مبارزه با ویروس کرونا، گفتگو کردند.

میدل ایست نیوز: « ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه، و «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهوري ترکیه، امروز سه شنبه 21 آوریل، طی تماسی تلفنی، تحولات و اوضاع سوریه را بررسی کردند.

کاخ کرملین، با صدور بیانیه ای اعلام کرد که دو طرف طی تماسی تلفنی در خصوص اوضاع سوریه از جمله روند اجرای توافقات در منطقه کاهش تنش ادلب، و به خصوص پروتکل اضافی که در 5 مارس در موسکو به توافق رسیده شد و پیوست توافق سوچی در تاریخ 17 سبتامبر 2018 تبادل نظر کردند.

دو طرف هم چنین بر پایبندی بی قید و شرط به اصل احترام به حاکمیت جمهوری عربی سوریه و تمامیت ارضی آن تاکید کردند.

پوتین و اردوغان، در بخش دیگری از سخنان خود بر اهمیت تداوم همکاری مستحکم میان روسیه و ترکیه از طریق کانال های نظامی و دیپلماتیک تاکید کردند و به توافق رسیدند تا این مکالمات دوره ای در سطوح مختلفی ادامه داشته باشد.

رؤسای جمهور روسیه و ترکیه در بخش دیگری از تماس تلفنی، به رایزنی در خصوص مسائل مرتبط با انتشار ویروس کرونا پرداختند.

به گزارش کاخ کرملین، دو طرف در خصوص تقویت تلاش های مشترک در مبارزه با این ویروس از طریق وزارت بهداشت و سایر دستگاه های مرتبط، ابراز آمادگی کردند.

پوتین و اردوغان هم چنین ضمن اعلام آمادگی در زمینه تداوم همکاری مستحکم با هدف تضمین بازگشت شهروندان روسیه و ترکیه به کشور خود، به بررسی مسائل مهم همکاری دو جانبه روسیه و ترکیه به خصوص در بخش تجاری و اقتصادی از جمله اجرای طرح های مشترک در زمینه انرژی هسته ای و گسترش همکاری در زمینه کشاورزی و حمل و نقل، پرداختند.

این تماس تلفنی میان رؤسای جمهور دو کشور در حالی انجام می شود که روز گذشته، اردوغان، دولت سوریه را به نقض آتش بس در منطقه کاهش تنش ادلب متهم کرده و تهدید کرد که در صورت تداوم این نقض ها مقامات سوریه باید بهای سنگینی پرداخت کنند.

در 5 مارس و پس از عملیات سپر بهار ترکیه، روسیه و ترکیه، به تفاهمی در خصوص آتش بس در ادلب، ایجاد گذرگاهی ایمن در جاده ام 4 و گشت مشترک، رسیدند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
روسیا الیومروسیا الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا