عریقات: ائتلاف «نتانیاهو ـ گانتس» امنیت و صلح سراسر خاورمیانه را تهدید می کند

دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین تأکید کرد که هر ائتلاف اسرائیلی مبتنی بر انضمام اراضی فلسطینی تهدیدی برای امنیت و صلح خاورمیانه است.

ميدل ايست نيوز: «صائب عریقات»، دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین، تأکید کرد که هر ائتلاف اسرائیلی مبتنی بر انضمام اراضی فلسطینی تهدیدی برای امنیت و صلح خاورمیانه است.

عریقات در بیانیه ای به مناسبت اعلام توافق «بنیامین نتانیاهو» و «بنی گانتس» برای تشکیل «دولت وحدت ملی» تأکید کرد که هر ائتلاف دولتی در اسرائیل که مبتنی بر انضمام زمین های بیشتری از فلسطین باشد نه فقط تهدیدی برای قوانین بین الملل که تهدیدی برای صلح و امنیت و ثبات  سراسر خاورمیانه است.

او گفت که دولت آینده اسرائیل دو گزینه پیش رو دارد که یکی از انها آغاز جدی عملیات صلح یا ادامه تهدید صلح منطقه و ادامه غارت زمین های فلسطینیان و توسعه شهرک سازی است.

وی از جامعه بین المللی خواست که به مسئولیت های خود در محکومیت اقدامات اشغالگرانه اسرائیل عمل کند  و آن را به اجرای تعهداتش به موجب قوانین بین المللی و توافق نامه های امضا شده وادارد.

«بنیامین نتانیاهو»، رهبر حزب لیکود، و «بنی گانتس»، رهبر حزب آبی ـ سفید شامگاه دوشنبه (20 آوریل) سند توافقی را که هیات‌های نمایندگی دو حزب در مذاکرات پرفراز و نشیب یک ماه اخیر به آن دست یافته بودند، در دفتر نخست‌وزیری در بیت المقدس امضا کردند.

دو حزب بر سر تشکیل یک ائتلاف سیاسی توافق کردند که پایه دولت جدید این کشور خواهد بود.

بر اساس این توافق، مسند نخست‌وزیری در دولت تازه چرخشی خواهد بود؛ ابتدا بنیامین نتانیاهو در دوره اول عهده‌دار این مقام است؛ همچنین شماری از پست‌های وزارتی به یاران او در حزب لیکود داده خواهد شد.

«بنی گانتس» در دوره اول نخست‌وزیری چرخشیِ ضمن حفظ سمت قائم‌مقامی نخست‌وزیر، وزیر دفاع خواهد بود و تقریبا تمامی پست‌های کلیدی مانند وزارت خارجه، دادگستری، ارتباطات، فرهنگ و ورزش، مهاجرت و جذب مهاجران، کشاورزی، گردشگری، یهودیان خارج و تساوی اجتماعی در اختیار حزب او خواهد بود.

پست وزارت خارجه که در آغاز کار دولت جدید در دست ژنرال ذخیره «گابی اشکنازی» از حزب آبی ـ سفید خواهد بود، در زمان نخست‌وزیری بنی گانتس به حزب لیکود واگذار می‌شود.

بر اساس این سند، حزب آبی ـ سفید همچنین از امتیاز وتوی تصویب قوانین و تصمیمات دولت جدید برخوردار است.

این توافق بر اساس تشکیل ائتلاف میان لیکود با ۳۶ کرسی پارلمانی، آبی ـ سفید با ۱۵ کرسی و نیز شماری از احزاب راست و مذهبی و همچنین حزب کارگر است که تنها چهار کرسی دارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
القدس العربی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا