عفو بین الملل: عربستان رکورد تازه ای در آمار اعدام ثبت کرد/ عربستان از اعدام همچون سلاحی دربرابر شیعیان مخالف استفاده می کند

سازمان عفو بین الملل در گزارش سالانه خود خبر داد که عربستان سعودی با اجرای 184 مورد اعدام در سال 2019 رکورد تازه ای در تعداد اعدامیان ثبت کرده است.

میدل ایست نیوز: سازمان عفو بین الملل در گزارش سالانه خود خبر داد که عربستان سعودی با اجرای 184 مورد اعدام در سال 2019 رکورد تازه ای در تعداد اعدامیان ثبت کرده است.

در این گزارش آمده که موارد اعدام در عراق دوبرابر شده و به 100 مورد رسیده که تقریبا همه آنها به تروریست های داعش مربوط می شود.

در سطح جهانی، شمار اعدام ها با کاهش 5 درصدی در مقایسه با سال 2018 به 657 مورد رسیده است.

در این گزارش تأکید شده که درباره آمارهای رسمی اعدام در کشورهایی مانند چین و کره شمالی و ویتنام و ایران جای تردید وجود دارد و افزوده شده که این سازمان آمار دقیقی از شمار اعدام ها در چین ندارد و آن را هزاران مورد می داند.

«کلیر آلگار» مدیر بخش پژوهش سازمان عفو بین الملل افزایش آمارهای اعدام در عربستان سعودی را «مایه نگرانی» دانست و گفت که در سال 2019 تعداد 178 مرد و 6 زن در عربستان سعودی اعدام شده که بیش از نیمی از آنها شهروندان عربستانی نبوده اند.

او از استفاده از اعدام به عنوان سلاحی سیاسی در برابر مخالفان شیعه در عربستان ابراز نگرانی کرد.

بحرین نیز پس از یک سال توقف صدور احکام اعدام در سال 2019 این احکام را از سر گرفت.

براساس این گزارش مصر، ژاپن، و سنگاپور نیز شاهد کاهش آمار صدور احکام اعدام بوده اند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
بی بی سی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا