«مایک پمپئو» حفاظت از سلامتی زندانیان آمریکایی در مصر را خواستار شد

وزیر امور خارجه آمریکا در تماس تلفنی با همتای مصری خود بر لزوم حفاظت از سلامتی شهروندان آمریکایی در زمان انتشار ویروس کرونا تاکید کرد.

میدل ایست نیوز: «مایک پمپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا، امروز 24 آوریل، از «سامح شکری»، همتای مصری خود خواست نسبت به سلامتی زندانیان آمریکایی در مصر توجه داشته باشد و از آنها در مقابل ویروس کرونا حفاظت کند.

وزارت خارجه آمریکا هیچ جزئیاتی از این زندانیان ارائه نکرد اما موضوع 3 زندانی آمریکایی در مصر در نامه اعضای حزب دموکرات و جمهوری در مجلس سنای آمریکا به پمپئو آمده که از او خواستند که خواستار آزادی زندانیان آمریکا در برخی کشورها از بیم ابتلا به کرونا شود.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای تاکید کرد که پمپئو در تماس تلفنی با شکری بر لزوم حفاظت از سلامتی شهروندان آمریکایی و امکان ارتباط کنسولی در زمان انتشار ویروس کرونا تاکید کرده است.

از میان زندانیان ذکر شده در نامه اعضای مجلس سنای آمریکا، «محمد عماشه»، پزشک آمریکایی مصری الاصل است که بیش از یک سال به اتهام سوء استفاده از شبکه های ارتباط جمعی و حمایت از تروریسم در انتظار محاکمه است.

عماشه از بیماری تنگی نفس رنج می برد و از ماه گذشته برای جلب توجه به رنجی که می کشد اعتصاب غذا کرده است.

بر اساس گزارش و آمار سازمان ملل متحد، مصر 114 هزار زندانی دارد.

در نامه اعضای مجلس سنا به پمپئو، علاوه بر اسم عماشه، 14 زندانی دیگر از جمله دو زندانی در مصر و سایر زندانی ها در عربستان، ایران و سوریه به چشم می خورد.

این در حالی است که وزارت خارجه آمریکا هیچ اظهار نظری نسبت به این نامه نکرد و فقط «دیوید شینگر»، معاون وزیر خارجه در امور خاور نزدیک از مذاکراتی با مصر بر سر زندانی ها در ماه فوریه خبر داده بود.

کارشناسان از این بیم دارند که ویروس کرونا از نگهبانان به زندانیان منتقل شود و اعلام کردند که موارد مشکوکی در «طرة» و در زندان «وادی النطرون» در شمال غرب قاهره ثبت شده است.

اما دو منبع در بخش زندان گفتند که تاکنون 14 آزمایش گرفته شده از موارد مشکوک در 3 زندان منفی بوده است.

یک زندانی سابق در مصر در گفت وگویی با «رویترز» اعلام کرد که از انتشار ویروس کرونا در زندان نگران است چرا که فاصله جسمی در زندان های قاهره محال است از آنجا که 15 زندانی در یک سلول هستند و هر کدام مساحتی معادل نیم متر مربع دارند در حالی که صلیب سرخ توصیه می کند به هر شخص مساحت 3.4 متر مربع اختصاص یابد.

ویروس کرونا که یک مریضی آسیب زننده به دستگاه تنفسی است تاکنون 175 هزار نفر در جهان و 276 نفر در مصر قربانی گرفته است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
عربی پست
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن