دو گذرگاه مرزی میان ایران و عراق بازگشایی شد

مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استان کرمانشاه در غرب ایران اعلام کرد که دو گذرگاه مرزی ایران برای مبادلات تجاری و با رعایت پروتکل های بهداشتی بازگشایی شد.

میدل ایست نیوز: مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استان کرمانشاه در غرب ایران، از بازگشایی دو گذرگاه مرزی با عراق پس از دو ماه بسته بودن به دلیل انتشار ویروس کرونا خبر داد.

«بهزاد باباخانی»، مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استان کرمانشاه اعلام کرد که استان کرمانشاه 371 کیلومتر مرز مشترک با عراق و 5 گذرگاه مرزی رسمی دارد.

وی اشاره کرد که 5 مرز مشترک استان کرمانشاه و عراق، مرز سومار (مندلی) در دیالی، خسروی (المنذریة) در دیالی، پرویز خان (زرباطیة) در واسط، شیخ صالح (بشته) در اقلیم کردستان و شوشمی (طویلة) در اقلیم کردستان است که نصف صادرات غیر نفطی و کالای ایران از این مرزها انجام می شود.

باباخانی در ادامه افزود: «نزدیک به دو ماه است که به علت انتشار ویروس کرونا، دو مرز شوشمی و شیخ صالح از جانب عراق بسته شده است اما روز گذشته و با رعایت پروتکل های بهداشتی مجددا این دو مرز باز شد و در حال حاضر مبادله تجاری از طریق این دو گذرگاه جریان دارد.»

وی تاکید کرد که از بازارچه مرزی شیخ صالح کاشی، سرامیک، مواد غذایی، مواد فلزی و پلاستیکی صادر می شود که خود باعث ایجاد هزار فرصت شغلی شده است.

بازارچه مرزی شوشمی نیز در 35 کیلومتری شهر پاوه و در مجاورت استان حلبچه اقلیم کردستان عراق و شهر طویلة قرار دارد که روزانه تعداد 120 الی 200 کامیون کالای غیر نفطی از طریق این مرز به عراق صادر می شود.

گفتنی است سال گذشته ایران 384 هزار تن کالای غیر نفطی به عراق صادر کرد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
اسپوتنیک عربی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن