اصرار فراکسیون های سیاسی برای معرفی نامزدهای خود، نخست وزیر را به تعیین سرپرست برای وزارتخانه ها مجبور کرد

یکی از سران جریان حکمت ملی عراق، اصرار فراکسیون های سیاسی برای معرفی نامزدهای خود برای 7 وزارت باقی مانده و مخالفت با سایر نامزدها را عامل اقدام نخست وزیر برای تعیین سرپرست برای وزارت های باقی مانده ذکر کرد.

میدل ایست نیوز: «رحیم العبودی»، از سران جریان حکمت ملی عراق، امروز چهارشنبه دلایل اقدام «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق برای تعیین برخی از وزرا کابینه خود به عنوان سرپرست وزارت های باقی مانده را بیان کرد.

العبودی در کنفرانسی مطبوعاتی  گفت: «نخست وزیر عراق پس از  اصرار فراکسیون های سیاسی برای معرفی نامزدهای خود برای 7 وزارت باقی مانده و مخالفت با سایر نامزدها اقدام به تعیین برخی وزرای کابینه به عنوان سرپرست این 7 وزارت کرد.»

وی افزود که فراکسیون های سیاسی جدیتی برای تکمیل پرونده نامزدهای این 7 وزارت ندارند و بیان کرد که الکاظمی از فراکسیون های سیاسی که این وزارت ها سهم آنهاست خواست تا نامزدهای جدیدی معرفی کنند تا وی بتواند شخصیت های شایسته و پاکدستی را برای این وزارت ها انتخاب کند.

العبودی معتقد است تصمیم الکاظمی برای تعیین سرپرست برای این وزارت ها، به عنوان عامل فشاری بر فراکسیون های سیاسی برای معرفی نامزدهای جدیدی محسوب می شود.

این عضو جریان حکمت ملی عراق تاکید کرد برخی فراکسیون های سیاسی تمایل دارند مجددا همان نامزدهایی که نتوانستند رای اعتماد کسب کنند معرفی کنند و از الکاظمی خواستند آنها را دوباره برای رای اعتماد به پارلمان ارائه کند اما نخست وزیر عراق این درخواست ها را نپذیرفت و بر لزوم جایگزینی همه نامزدهای این 7 وزارت اصرار کرد.

وی در خصوص وزارت امور زنان و منصب معاون نخست وزیری اشاره کرد که این طرح همچنان به قوت خود باقیست و برای راضی کردن برخی طرف های سیاسی است و پس از تکمیل کابینه وزرای دولت الکاظمی بررسی این پرونده آغاز خواهد شد.

پیشتر مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، با صدور احکامی برخی از وزرای کابینه خود را مسئول اداره وزارت های باقی مانده از دولت خود تا زمان معرفی وزرای پیشنهادی منصوب کرد.

طبق احکام صادره قرار است الکاظمی خود مسئولیت وزارت امور خارجه را بر عهده داشته باشد و «عبدالکریم هاشم» سرپرست سابق این وزارت نیز مسئولیت ها و صلاحیت های وزیر را بر عهده بگیرد.

الکاظمی «عدنان درجال»، وزیر ورزش عراق را نیز به عنوان سرپرست وزارت فرهنگ منصوب کرد.

«ناصر حسن»، وزیر حمل و نقل و «نبیل کاظم»، وزیر آموزش عالی نیز به ترتیب سرپرستی وزارت مهاجرت و وزارت دادگستری را بر عهده خواهند داشت.

نخست وزیر عراق «علی حیدر عبدالامیر»، وزیر دارایی را به عنوان سرپرست وزارت نفت و «علی حمید مخلف»، وزیر آموزش نیز به عنوان سرپرست وزارت تجارت منصوب کرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
بغداد الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا