نامه «هیومن رایتس» به دولت عراق درباره وضعیت زندان‌ها و پرونده کشته‌شدگان تظاهرات

«هیومن رایتس» اعلام کرد دولت و پارلمان عراق باید قانون مربوط به رفع موارد قصور حقوق بشر در نظام قانونی عراق را تصویب و اقداماتی برای کاهش خطرات ابتلا به کرونا در زندان‌ها اتخاذ کنند.

میدل ایست نیوز: سازمان حقوق‌بشری «هیومن رایتس» اعلام کرد دولت و پارلمان عراق باید قانون مربوط به رفع موارد قصور حقوق بشر در نظام قانونی عراق را تصویب و اقداماتی برای کاهش خطرات ابتلا به کرونا در زندان‌ها اتخاذ کنند.

در گزارش این سازمان آمده است که حوزه‌های بسیاری وجود دارد که نیازمند اصلاحات قانون‌گذاری برای منطبق کردن قوانین عراق با معیارهای بین المللی است که پیش‌نویس قوانین مطرح شده کنونی با شکنجه، ربایش و خشونت در خانه در ارتباط است.

هیومن رایتس افزود: عراق با پایان یافتن نبرد علیه داعش، وارد مرحله جدیدی شده است و دولت باید از این فرصت برای تمرکز بر حقوق اساسی مردم عراق و منطبق کردن قوانین این کشور با شاخص‌های بین المللی استفاده کند.

این سازمان حقوق بشری افزود که در تاریخ چهاردهم ماه می نامه‌ای الکترونیکی به دولت جدید عراق فرستاده و در آن، دولت عراق را تشویق به اتخاذ اقداماتی برای کاهش شمار زندانیان در زندان و بازداشتگاه‌ها به منظور جلوگیری از شیوع کرونا کرده است.

بر اساس گزارش هیومن رایتس، «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق متعهد شده است که دولت جدید درباره کشته شدن بیش از 600 تظاهرات‌کننده از اکتبر سال 2019 تحقیقات خواهد کرد و دولت باید گروه‌ها و نیروهای امنیتی که در عملیات قتل یا هماهنگی آن مشارکت داشته اند، مشخص و معرفی کند و به قربانیان این اقدامات غیر قانونی غرامت مالی پرداخت کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا