لابی‌گری شاهزادگان دربند سعودی برای آزادی از زندان

روزنامه نیویورک‌تایمز اعلام کرد برخی شاهزادگان سعودی دربند در تلاش هستند تا از رهگذر دستیابی به حمایت گروه‌های لابی مرتبط با دولت دونالد ترامپ، نسبت به پرونده زندان خود، حساسیت‌هایی را ایجاد کنند.

میدل ایست نیوز: روزنامه نیویورک‌تایمز اعلام کرد برخی شاهزادگان سعودی دربند در تلاش هستند تا از رهگذر دستیابی به حمایت گروه‌های لابی مرتبط با دولت دونالد ترامپ، نسبت به پرونده زندان خود، حساسیت‌هایی را ایجاد کنند.

نیویورک‌تایمز نوشت این امر تحولی غیرعادی به شمار می‌رود که شاهزادگان سعودی علنا از چنددستگی و اختلافات عمیق در درون خاندان سلطنتی سخن به میان می‌آورند، این در حالی است که عربستان و «محمد بن سلمان»، ولیعهد این کشور در مرحله بسیار دشواری از لحاظ اقتصادی و سیاسی قرار دارند.

این روزنامه امریکایی افزود: در شرایطی که بن سلمان با بحران ویروس کرونا و پیامدهای سنگین آن بر اقتصاد عربستان دست به گریبان است؛ ولیعهد سعودی خود را درگیر پرونده‌های حقوق بشری نظیر بازداشت ده‌ها شاهزاده، بازرگان، مقام دولتی و فعال اجتماعی کرده است.

نیویورک‌تایمز در ادامه اظهار داشت: در تلاشی آشکار برای بهره‌برداری از وضعیت دشوار بن سلمان، شماری از متحدان شاهزادگان سعودی در هفته‌های اخیر با وکلا و مشاورانی در واشنگتن درخصوص ایجاد پویش‌های حقوقی و تشکیل گروه‌های لابی ارتباط برقرار کرده اند تا به آنچه که آن را «ظلم سیاسی دولت در حق خود» توصیف می کنند، پایان دهند.

در همین ارتباط، یکی از شخصیت‌های نزدیک به شاهزاده «سلمان بن عبدالعزیز بن سلمان آل سعود» که اکنون در زندان به سر می‌برد، روز جمعه گذشته قراردادی به ارزش 2 میلیون دلار با «رابرت استریک»، شخصیت معروف به داشتن مناسبات پررنگ با محافل نزدیک به دولت ترامپ کرد که بر دفاع از این شاهزاده و تلاش برای آزادسازی وی مربوط می شود.

ماه میلادی گذشته نیز باری بنت، استراتژیست جمهوری‌خواه و فعال در زمینه لابی قراردادی را با جاسوسی امضا کرد که با یکی از شاهزادگان زندانی و رقیب محمد بن سلمان در ارتباط است.

شاهزاده «بسمه بنت سعود»، نیز پیشتر از پادشاه سعودی آزادی خود را ساختار شد و در عین حال نمایندگان و نزدیکان وی با وکلا و شرکت‌های استشاری در واشنگتن و لندن در راستای جلب حمایت از پرونده‌اش ارتباط برقرار کرده اند.

روزنامه نیویورک‌تایمز در پایان اظهار داشت: شاهزادگان زندانی و هم‌پیمانان آنها در واشنگتن در تلاش هستند تا از وضعیت موجود عربستان برای آزادسازی این شاهزادگان بهره‌برداری کنند، و این اقدام را از رهگذر گروه‌های لابی و پویش‌های سیاسی برای برملا کردن وضعیت حقوق بشر و امکان اقامه کیفرخواست قانونی در دادگاه‌های بین‌المللی انجام می دهند.

محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی اخیرا شماری از شاهزادگان، مقامات دولتی و فعالان اجتماعی را به اتهام فعالیت علیه دولت و تلاش برای انجام کودتا زندانی کرده است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن