استعفای دسته جمعی ده ها پزشک مصری در اعتراض به عملکرد وزارت بهداشت/ وزارت بهداشت: پای اخوان المسلمین در میان است

اتحادیه پزشکان مصر اعلام کرد که وزارت بهداشت باید توضیح دهد که 100 میلیارد جنیه (6.3 میلیارد دلار) اختصاص یافته برای مبارزه با کرونا را خرج چه کاری کرده است.

میدل ایست نیوز: طی چند ساعت گذشته با استعفای دسته جمعی بسیاری از پزشکان در اعتراض به نحوه مدیریت ویروس کرونا ازجانب دولت و ناتوانی دولت از تأمین تجهیزات لازم، بحران درمان در مصر وارد فاز تازه ای شده است.

دو روز پیش یک پزشک مصری در بیمارستان دولتی «المنیره» براثر کرونا و نبود تجهیزات لازم جان خود را از دست داد. امروز همه پزشکان این بیمارستان استعفای خود را تقدیم کردند.

در استعفای این پزشکان تأکید شده که وزارت بهداشت نتوانسته در موضوع کرونا تعامل مناسبی با کادر درمانی کشور داشته باشد و این باعث جان باختن 19 پزشک در مصر شده است.

این پزشکان افزوده که وزارت بهداشت در تأمین تجهیزات استریلیزه برای کادرهای درمانی کوتاهی کرده و باعث شیوع بیماری در میان این کادر شده ضمن اینکه بسیاری از پزشکان را مجبور به فعالیت در حیطه خارج از تخصصشان کرده و دستورالعمل مشخصی برای مبارزه با شیوع کرونا نداشته است.

چند بیمارستان دیگر مصر هم شاهد استعفای دسته جمعی پزشکان بوده که خواستار برکناری «هاله زاید»، وزیر بهداشت هستند.

اعتراض ها به عملکرد وزارت بهداشت پس از آن شدت گرفت که یک پزشک مصری به علت نبود تجهیزات و خودداری وزارتخانه بهداشت از اختصاص یک اتاق مجهز به وی جان خود را از دست داد. این اقدام وزارت بهداشت در حالی بود که به محض اعلام ابتلای «رجاء الجداوی»، بازیگر مشهور مصری، وزارت بهداشت طی اقدامی تبلیغاتی خودرویی مخصوص برای انتقال وی به بخش VIP بیمارستان اعزام کرد.

آنچه خشم مردم مصر را برانگیخته و آنان را با پزشکان همراه کرده موضع شبکه های رسمی مصر است که پزشکان مستعفی را به خیانت و همدستی با اخوان المسلمین متهم کرده است.

رسانه های دولتی گزارش های متعددی درباره «خیانت پزشکان» منتشر کرده و هشتگی با عنوان «استعفا نشانه خیانت است» در شبکه های اجتماعی راه اندازی کرده اند.

این رسانه ها خواستار لغو پروانه فعالیت پزشکان شده و انتقاد از عملکرد دولت درمورد کرونا را «برنامه اخوانی» برای ضربه زدن به دولت مصر خوانده اند.

از سوی دیگر، اتحادیه پزشکان مصر، با انتقاد شدید از عملکرد وزارت بهداشت، این وزارتخانه را در شیوع این ویروس در میان کادرهای درمانی و پزشکان متهم کرد و نسبت به «فروپاشی کامل» نظام درمانی مصر هشدار داد.

این اتحادیه در بیانیه خود که روز دوشنبه منتشر شد نوشت که وزارت بهداشت به جای شوراندن مردم و سلب اعتماد مردم به پزشکان، باید توضیح دهد که 100 میلیارد جنیه (6.3 میلیارد دلار) اختصاص یافته برای مبارزه با کرونا را خرج چه کاری کرده است.

از آغاز شیوع کرونا در مصر 350 پزشک در این کشور به کرونا مبتلا شده اند که 19 نفر از آنها جان خود را از دست داده اند.

براساس آمارهای رسمی در مصر 17.967 نفر به ویروس کووید _ 19 میتلا شده و 783 نفر از آنها جان باخته اند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
الحره
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن