سفر قریب الوقوع وزیر دارایی عراق به ایران، پیام اطمینان بغداد به تهران پس از سفر به عربستان

وزیر دارایی عراق قصد دارد پس از سفر به عربستان سفری به ایران داشته باشد که برخی این سفر را پیام اطمینان عراق به ایران پس از سفر به عربستان می دانند اما عده ای دیگر آن را در جهت همکاری های اقتصادی عراق با کشورهای همسایه در سایه بحران مالی عراق توصیف می کنند.

میدل ایست نیوز: «علی عبدالامیر علاوی»، وزیر دارایی عراق قصد دارد طی روزهای آتی در رأس هیأت بلند پایه عراقی برای بررسی تعدادی از پرونده های مشترک به ایران سفر کند.

این در حالی است که برخی این سفر قریب الوقوع را با سفر سابق علاوی به عربستان و قراردادهایی که با عربستان منعقد شده مرتبط می دانند.

به گفته منابع غیر رسمی علاوی هفته گذشته سفری به عربستان و کویت داشته که از طریق آن راه های جایگزینی خرید انرژی و نفت از ایران و سرمایه گذاری عربستان در عراق را بررسی کرد.

به محض اینکه علاوی از سفر خود بازگشت، مذاکراتی با «ایرج مسجدی»، سفیر ایران در بغداد در خصوص روابط اقتصادی میان ایران و عراق به خصوص در پرونده انرژی و همکاری تجاری و پرونده بازگشایی گذرگاه های مرزی میان دو کشور آغاز کرد.

به گفته یک مسئول عراقی در گفت وگو با «العربی الجدید»، دو طرف پرونده های مرتبط با واردات برق و گاز از ایران، تحریم های امریکا علیه تهران و گذرگاه های مرزی میان دو کشور را در این دیدار بررسی کردند.

سفر قریب الوقوع وزیر دارایی عراق به ایران جنجالی را به خصوص پس از آنکه بعد از سفر وی به عربستان انجام می شود به راه انداخته است.

به گفته «رعد الدهلکی»، نماینده ائتلاف القوی العراقیة در پارلمان عراق این سفر جنبه سیاسی دارد و به مثابه پیام اطمینانی به طرف ایرانی است که تاکید می کند عراق در جایگاه بی طرف قرار دارد.

الدهلکی گفت: «عراق می خواهد به همه این اطمینان را بدهد که موضعی واحدی نسبت به همه طرف ها دارد و به سمت هیچ یک متمایل نیست.»

الدهلکی خطاب به وزیر دارایی عراق گفت: «ایران امروز بخاطر مشکلات اقتصادی و انزوای بین المللی به عراق نیاز دارد و نه برعکس.»

اما در مقابل«حسین عرب»، نماینده فراکسیون اراده تاکید کرد این سفر در راستای روابط عراق با کشورهای همسایه در سایه بحران مالی است.

عرب این سفر را بر اساس پروتکل های رایج همانند سفر به عربستان و کویت دانست و اشاره کرد که وزیر دارایی برای بررسی روابط مالی میان دو کشور و پرونده مبادلات تجاری در سایه بحران مالی عراق انجام خواهد شد.

وی اشاره کرد که عراق 120 روز از همکاری با ایران در سایه تحریم های اعمال شده بر آن معاف است و سعی می کند سیاست همکاری واضحی با ایران ترسیم کند.

عراق در سایه انتشار ویروس کرونا و کاهش قیمت جهانی نفت دچار بحران مالی شده است که نیاز به بررسی مجدد روابط اقتصادی با کشورهای همسایه و انعقاد قرارداد با آنها دارد.

روابط عراق و ایران در سال های اخیر به خصوص در زمینه امضای قراردادهای همکاری اقتصادی رشد بسیاری داشته علاوه بر اینکه عراق بر واردات انرژی (برق و گاز) و نفت از ایران اتکا دارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا