ائتلاف تحت رهبری «ایاد علاوی»: توافق راهبردی با امریکا ضرورتی گریزناپذیر است

ائتلاف الوطنیه به رهبری «ایاد علاوی» با صدور بیانیه‌ای به تبیین دیدگاه‌های خود درخصوص مذاکرات راهبردی قریب الوقوع میان عراق و امریکا پرداخت.

میدل ایست نیوز: ائتلاف الوطنیه به رهبری «ایاد علاوی» با صدور بیانیه‌ای به تبیین دیدگاه‌های خود درخصوص مذاکرات راهبردی قریب الوقوع میان عراق و امریکا پرداخت.

ائتلاف الوطنیه در این بیانیه آورده است، حرف و حدیث‌ها درباره این مذاکرات راهبردی گاهی به صورت آشکار و گاهی به شکل نهان مطرح می شود و رهبران عراقی ذیربط تاکنون به بیان نقطه نظرات خود در این باره به پارلمان و قوه مجریه اقدام نکرده اند، ما در ائتلاف الوطنیه مشغول بودن این رهبران با ویروس کرونا و مشکلات مالی و اقتصادی و امنیتی پس از حملات اخیر داعش، ارج می نهیم.

در این میان، ائتلاف الوطنیه بر این باور است که توافق راهبردی امری ضروری است چرا که بقای داعش و گروه‌های تروریستی و آسیب‌های آنان به طول خواهد انجامید همچنین ارتش عراق از لحاظ شمار، توانمندی، تسلیحات، تجهیز و پشتیبانی کافی و دستگاه‌های اطلاعاتی برای این نبردها در سطح مطلوب قرار ندارد لذا بغداد باید مناسبات حسنه‌ای با ائتلاف بین المللی ضدداعش به رهبری ایالات متحده امریکا برای کمک به عراق در صورت به خطر افتادن کشور داشته باشد زیرا عراق مکان اصلی تقابل با تروریسم است، از این رو، گفت‌وگو چه به صورت راهبردی یا غیر آن، امری مطلوب است اما این موضوع به معنای عدم تصویب و تثبیت اصول درگیری نیست، اصولی و مبانی که باید از موافقت پارلمان و نیز گفت‌وگوهای راهبردی‌ برخوردار باشد والا نافذ و جاری نخواهد بود چرا که دولت کنونی دولتی موقت است.

در ذیل، برخی ملاحظات و نکات پیشنهادی در این باره مطرح می شود:

1:مشخص سازی اماکن حضور نیروها و جایگزین‌سازی آن طبق دیدگاه نظامی و امنیتی.

2:مشخص سازی شمار و نوع نیروهای خارجی که در اراضی عراق حضور دارند.

3:مشخص سازی پایگاه‌ها و نوع تسلیحات آنها.

4:مشخص سازی موجودیت نیروهای خارجی از لحاظ نوع، تعداد و زمان حضور آنها به صورت سالانه در ماهی مشخص که مورد توافق پارلمان و دولت عراق باشد.

5:تشکیل کمیته عالی متشکل از روسای فراکسیون های سیاسی و برخی گروه های ملی تاثیرگذار و برگزاری نشست دوره ای با فرمانده کل نیروهای مسلح و محول کردن تصمیم گیری سیاسی به این کمیته.

6: نیروهای خارجی باید به حمایت از عراق با موافقت دولت و کمیته نام برده اقدام کنند، این نیروها همچنین حق ندارند تحت هیچ عنوان و بهانه‌ای در امور داخلی عراق دخالت کنند، از توافق مذکور، بند مربوط به دخالت نیروهای خارجی برای حفظ نظام دموکراتیک عراق حذف می شود چرا که از این عبارت تفسیرهای بسیاری می شود، همچنین نیروهای خارجی مجاز به انجام حملات خارجی از عراق بدون موافقت پارلمان نیستند.

7:بازنگری و موافقت یا عدم موافقت با پایگاه های مورد استفاده نیروهای ائتلاف و نقش این پایگاه ها و اینکه آیا با موافقت عراق انجام شده است یا خیر.

طبق نشست‌های شورای امنیت ملی در دوره نخست وزیری عادل عبدالمهدی درباره نصب سامانه پاتریوت، تصمیم شورای مذکور در آن زمان بر عدم موافقت با نصب این سامانه‌ها استوار بود اما اکنون سخنان وزیر دفاع کنونی در نصب سامانه مذکور در دو پایگاه نظامی عراق را می شنویم.

ائتلاف الوطنیه در ادامه این بیانیه آورده است، در گفت و گوی راهبردی قریب الوقوع می بایست باقی مانده تبعات تصمیمات شورای امنیت در دهه نود میلادی پایان یابد، تصمیماتی که محدودیت‌هایی را برای برداشت درآمدهای مالی ناشی از فروش نفت پیش پای عراق قرار داده بود، در این گفت‌وگوها باید به عراق حق سپردن اموال حاصل از فروش نفت در هر بانکی که خود تصمیم می گیرد، داده شود و نه طبق قوانین محاصره اقتصادی که این حق به طرف دیگر داده می شود.

ائتلاف الوطنیه در پایان اعلام کرد این ائتلاف آمادگی مشارکت در این گفت‌وگوهای راهبردی را ندارد و نه حتی بخشی از کمیته مربوطه خواهد بود اما آماده است جزئیات بیشتری در باره ملاحظات پیش گفته ارائه دهد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
از طريق
بغداد الیوم
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن