عضو بلندپایه داعش: نفت و آثار باستانی منابع اصلی کسب درآمد داعش هستند

داعش با قاچاق نفت و حجم بزرگی از آثار تاریخی و باستانی که در «صندوق جنگ» نگه داری می شد میلیون ها پوند درآمد به دست می آورد.

میدل ایست نیوز: «عبدالناصر قرداش»، از عالی ترین مقامات داعش که اخیرا در عراق دستگیر شده، اخبار مهمی از امکانات مالی این گروه تروریستی را فاش کرد.

به گزارش نشریه انگلیسی «میرر»، قرداش در اعترافات خود به دستگاه اطلاعات عراق تأکید کرده که داعش با قاچاق نفت و حجم بزرگی از آثار تاریخی و باستانی که در «صندوق جنگ» نگهداری می شد میلیون ها پوند درآمد به دست می آورد که آن را خرج جذب نیرو می کرد.

او تأکید کرده که آثار باستانی و تاریخی مسروقه که به طور خاص به سوریه مربوط می شد ثروت کلانی برای داعش فراهم کرد و افزوده که داعش تلاش می کرد این آثار را برای فروش به اروپا منتقل کند.

به گفته این تروریست بلندپایه که از نامزدهای اصلی جانشینی «ابوبکر البغدادی» بوده، این آثار شامل کوزه های قدیمی و جواهرات و عاج های نقش و نشان دار و سکه های قدیمی و مجسمه می شده است.

قرداش افزوده که داعش با ممنوع کردن فروش نفت برای همه نیروهای خود درآمدهای حاصل از قاچاق نفت را به صورت انحصاری در بخش فرماندهی حفظ کرد و از این راه  بیش از 400 میلیون دلار فقط از قاچاق نفت غرب عراق  شرق سوریه به دست آورد.

او اظهار داشته که در سال 2015 بودجه داعش حدود 200 میلیون دلار بوده است. داعش بخشی از این بودجه را خرج نیروهای اداری و نظامی خود و بخشی دیگر را خرج تأمین سلاح می کرده است.

به گفته این تروریست داعشی موضوع درآمد عامل اصلی تشویق جوانان به پیوستن داوطلبانه به این گروه بوده است.

عبدالناصر قرداش (53 ساله) زاده تلعفر عراق است که در اواخر ماه مه گذشته به چنگ نیروهای امنیتی عراق افتاد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
Mirror
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن