وضعیت بغرنج لبنان در پی تظاهرات اعتراضی اقتصادی و مذهبی

تظاهرات شب گذشته لبنان که میان گروه های مختلف و با مطالباتی متفاوت شکل گرفته بود در پی درگیری میان نیروهای امنیتی و تظاهرات کنندگان و درگیری مسلحانه میان دو گروه به علت توهین به همسر پیامبر به خشونت کشیده شد.

میدل ایست نیوز: لبنان شب گذشته، 6 ژوئن، شاهد وضعیت امنیتی خطرناک و درگیری هایی میان نیروهای طرفدار «تیار المستقبل» و حزب الله لبنان و میان نیروهای حزب الله و سایر احزاب لبنان بود.

این درگیری ها در حالی اتفاق افتاد که قبل از آن درگیری های دیگری در پی نابسامانی وضعیت اقتصادی کشور در میان تظاهرات کنندگان و نیروهای امنیتی لبنان رخ داده بود.

ابتدا از ظهر روز گذشته تظاهرات کنندگان در اعتراض به وضعیت بد اقتصادی کشور با نیروهای امنیتی و ارتش لبنان درگیر شدند و اقدام به تخریب اماکن تجاری و سنگ زدن به نظامیان کردند.

نیروهای امنیتی نیز برای متفرق کردن تظاهرات کنندگان از گاز اشک آور استفاده کردند که در نهایت این درگیری ها با مجروح شدن نزدیک به 40 نفر به پایان رسید.

از دیگر مطالبات تظاهرات کنندگان خلع سلاح گروه های شبه نظامی از جمله حزب الله بود.

تظاهرات روز گذشته لبنان با سه دسته از تظاهرات کنندگان شکل گرفت، دسته اول تظاهرات کنندگان ائتلاف «ثوار 17 تشرین الاول» (انقلابیون 17 اکتبر) بودند که مطالبات آنها اقتصادی و اجتماعی از جمله مبارزه با فساد و باز پس گیری اموال عمومیِ غارت شده بود.

دسته دوم تظاهرات کنندگان طرفداران جریان «المستقبل» بودند که شعارهایی ضد حزب الله لبنان سر می دادند و پس از آن با طرفداران حزب االله درگیر شدند.

و اما دسته سوم تظاهرات کنندگان حزب «الکتائب اللبنانیه» (مسیحی) و حزب «سبعة» بود که مطالباتی در خصوص برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام داشتند.

درگیری های دیگری نیز در ضاحیه در جنوب بیروت رخ داد که مربوط به طرفداران حزب الله و دیگر احزاب مسیحی لبنان بود که ارتش به سرعت آن را کنترل کرد.

پس از این درگیری ها در منطقه «کورنیش المزرعه» و «وطی المصیطبه» جریان المستقبل و حزب الله لبنان نیز به علت شعارهای توهین آمیز به «عائشة» همسر پیامبر اسلام (ص) به صورت مسلحانه با یکدیگر درگیر شدند. در پی این درگیری ها دستکم دو نفر زخمی شدند.

تظاهرات کنندگان همچنین برخی از راه های اصلی در برخی از مناطق کشور به خصوص در طرابلس، عکار، الناعمه و الجیه را مسدود کردند.

پس از درگیری میان طرفداران جریان المستقبل و حزب الله لبنان، سعد الحریری رهبر این جریان ضمن محکومیت توهین به همسر پیامبر اسلام (ص) از طرفداران خود خواست با خونسردی از هرگونه عکس العملی که امنیت داخلی را تهدید می کند بپرهیزند.

حزب الله لبنان نیز توهین ها و شعارهای فتنه انگیز را محکوم و اعلام کرد این شعارها ابدا نشان دهنده ارزش های اخلاقی و دینی مومنان و مسلمانان نیست.

دار الفتوی لبنان نیز با صدور بیانیه ای نسبت به افتادن در دام فتنه های قومی و مذهبی هشدار داد و توهین به همسر پیامبر (ص) را نشان از جهل و عدم آگاهی دانست.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
اسپوتنیک عربی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن