جزئیاتی از نخستین جلسه گفت وگوهای راهبردی عراق و امریکا از زبان یکی از اعضای هیئت عراقی

اگر اوضاع کرونا به حالت عادی بازگردد احتمال دارد که هیئتی عراقی به ریاست نخست وزیر یا وزیر خارجه برای ادامه مذاکرات در سطحی بالاتر به ایالات متحده سفر کند.

میدل ایست نیوز: «حارث حسن»، مشاور امور بین الملل نخست وزیر عراق و عضو هیئت عراقی در گفت وگوهای راهبردی عراق و ایالات متحده، جزئیات بیشتری از نخستین جلسه این گفت وگوها را بیان کرد.

او در مصاحبه با خبرگزاری رسمی عراق (واع) گفت که تعیین اعضای هیئت عراقی براساس محورهای توافق نامه چارچوب استراتژیک میان عراق و امریکا (امضاشده در 2008) بود که شامل محورهای امنیتی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، و بهداشتی می شود و افزود که نمایندگانی از وزارتخانه های ذی ربط در هیئت عراقی حضور داشتند.

حسن افزود که این تفکر که در این گفت وگوها قرار است فقط خروج نیروهای امریکایی از عراق بررسی شود برداشتی اشتباه است و تأکید کرد که محور امنیتی فقط یکی از محورهای گفت وگوهاست که شامل حضور نیروهای امریکایی و همکاری لجستیک و آموزش و تجهیز نیروهای عراقی می شود.

به گفته حسن اگر اوضاع کرونا به حالت عادی بازگردد احتمال دارد که هیئتی عراقی به ریاست نخست وزیر یا وزیر خارجه برای ادامه مذاکرات در سطحی بالاتر به ایالات متحده سفر کند.

وی افزود که گفت وگوها برای پیگیری توافقات این گفت وگوها ادامه خواهد داشت.

این عضو هیئت مذاکره کننده عراقی تأکید کرد که نخست وزیر عراق سه اصل اساسی برای محور امنیتی مذاکرات تعیین کرد که شامل حاکمیت عراق، منافع ملی عراق، و تمایل به برقراری روابط راهبردی با ایالات متحده بود.

او افزود که طرف عراقی بر همین اساس گفت وگوها را پیش برد و طرف امریکایی هم بر احترام به حاکمیت ارضی و یکپارچگی و مصوبات نهادهای قانونی عراق و ادامه روند کاهش نیروها در عراق و تبدیل روابط به یک رابطه امنیتی عادی که هدف از آن صرفا مبارزه با داعش است تأکید کرد.

وی ادامه داد که حضور نیروهای امریکایی در عراق فقط و فقط برای مبارزه با داعش بوده و باید بعد از آن به حالت رابطه امنیتی عادی برگردد که شامل آموزش و تجهیز و تأمین فناوری و به روزسازی امکانات نظامی عراق و مسائلی از این دست است.

حارث حسن گفت که طرف امریکایی انعطاف بسیاری نشان داد و به روشنی خواستار موفقیت مذاکرات بود و از آغاز موضعی روشن درباره کاهش نیروهایش در عراق داشت.

او اظهار داشت که حضور نیروهای امریکایی در عراق بر دو پایه استوار شده که یکی توافق نامه چارچوب استراتژیک میان دو کشور است و دیگر مکاتبات عراق با شورای امنیت برای تشکیل ائتلافی بین المللی علیه داعش و افزود که طرف امریکا تأکید کرد که به این چارچوب برای فعالیت نیروهای خود در عراق احترام می گذارد و تعهد داد که تنها مأموریت خود را مبارزه با داعش می داند.

حسن گفت که کاهش نیروهای امریکایی در عراق نتیجه طبیعی کاهش خطر داعش در عراق است.

او تأکید کرد که ادامه این گفت وگوها و تقویت روابط دوجانبه به نفع هردو کشور است و افزود که بیانیه مشترک صادره پس از اولین جلسه این گفت وگوها به معنای موفقیت دولت عراق و سیاست نخست وزیر است چون در آن همه مطالب اصلی عراق مطرح شده و طرفین درکی درست از آینده روابط مشترک داشتند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
خبرگزاری رسمی عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا