رئیس هیئت مذاکره عراقی: دیدار سفیر ایران با وزیر امور خارجه عراق با گفت وگوهای راهبردی عراق و امریکا ارتباطی نداشت

معاون وزیر امور خارجه عراق تأکید کرد که این مذاکرات سقف زمانی نخواهد داشت چون همکاری های دو کشور باید ادامه پیدا کند.

میدل ایست نیوز: «عبدالکریم هاشم»، معاون وزیر امور خارجه عراق و رئیس هیئت مذاکره کننده عراقی در گفت وگوهای راهبردی عراق و امریکا، از جزئیات تازه ای درباره این مذاکرات پرده برداشت.

او در مصاحبه تلویزیونی با یک شبکه عراقی گفت که در این گفت وگوها موضوع حضور نیروهای خارجی در عراق بررسی شده و هیئت عراقی بر اصول ثابتی ازجمله مصوبه مجلس درباره خروج نیروهای خارجی و نیز پایان وجود داعش تأکید داشته است و افزود که  چالش داعش دیگر مانند سابق نیست و باید روش متفاوتی برای مبارزه با آن پیش گرفته شود.

هاشم اظهار داشت که به طرف امریکایی گفته شده که اجازه حضور دائمی نظامی در خاک عراق را نخواهند داشت و افزود که حضور این نیروها در شرایطی استثنایی انجام شد که خطر داعش بخش زیادی از کشور را تهدید می کرد و افزود که هیچ شهروند عراقی تمایل ندارد که این نیروها بدون علت روشنی در عراق باشند.

او در پاسخ به سؤالی درباره دیدار سفیر ایران در بغداد با وزیر خارجه عراق در ساعاتی پیش از آغاز این گفت وگوها گفت که اطلاعی از جزئیات مذاکرات سفیر ایران با وزیر خارجه عراق ندارد اما قطعا مذاکرات وی ربطی به گفت وگوهای عراق و امریکا نداشته است.

معاون وزیر خارجه عراق تأکید کرد که این مذاکرات سقف زمانی نخواهد داشت چون همکاری های دو کشور باید ادامه پیدا کند و افزود که سه پرونده حضور نیروهای امریکایی و همکاری در مبارزه با کرونا و همکاری مالی احتمالا در آینده نزدیک به نتیجه برسد.

وی تأکید کرد که درخواست امریکا برای آغاز گفت وگو با عراق مطلقا به معنای تمایل امریکا به ماندن در عراق نیست و خود امریکایی ها هم چنین درخواستی را مطرح نکرده اند و حضورشان مشروط به موافقت دولت عراق خواهد بود و افزود که در اواخر سال 2019 و اوایل 2020 امریکایی ها از چارچوب مجوزهای دولت عراق خارج شدند و باید با گفت وگوها هرچیز را در جای خودش گذاشت.

هاشم درباره ترکیب هیئت عراقی نیز گفت که مجادلات بسیاری درباره ترکیب تیم عراقی درگرفت «اما ما مشغول کار مهم تری بودیم که همانا آماده شدن برای گفت وگوها بود و برای همین تا بعد از اتمام دوره اول گفت وگوها با رسانه ها مصاحبه نکردیم».

او گفت که رئیس هیئت امریکایی معاون سیاسی وزیر خارجه امریکا بود و هیئت عراقی هم با در نظر گرفتن دو اصل هم رتبگی با هیئت امریکایی و تخصص تشکیل شد و بر همین اساس وی (عبدالکریم هاشم) که معاون سیاسی وزیر خارجه عراق است به ریاست هیئت عراقی تعیین شده است.

وی افزود که یک نماینده از دفتر معاون رئیس جمهور امریکا هم در مذاکرات بود و برای همین در هیئت عراقی مشاور نخست وزیر در گفت وگوها حاضر شد.

هاشم ادامه داد که نماینده اقلیم کردستان در مذاکرات هم رئیس دفتر ریاست اقلیم بود و همچنین نمایندگانی از وزارتخانه های کشور، دفاع، نفت، برق، بازرگانی، بهداشت و نیز بانک مرکزی عراق در گفت وگوها حضور داشتند.

نخستین جلسه گفت وگوهای راهبردی عراق و امریکا روز پنجشنبه به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
بغداد الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا