سید حسن نصرالله: منفعت لبنان ادامه یافتن دولت کنونی است

دبیرکل حزب الله لبنان، طی سخنرانی در شبکه المنار در خصوص آخرین تحولات سیاسی سخن گفت.

میدل ایست نیوز: «سید حسن نصرالله»، دبیرکل حزب الله لبنان، امروز (سه شنبه 16 ژوئن 2020) طی سخنرانی در شبکه المنار در خصوص آخرین تحولات سیاسی سخن گفت.

وی با عرض تسلیت به مناسبت سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) وفات «رمضان عبدالله شلح»، دبیرکل سابق جنبش جهاد اسلامی فلسطین را به خانواده اش تسلیت گفت.

دبیرکل حزب الله لبنان رمضان شلح را فرماندهی حکیم و برای حزب الله لبنان برادر و دوستی وفادار و عزیز عنوان کرد و گفت: «شلح به مقاومت فراتر از مرزها اعتقاد داشت و همه ویژگی های یک فرمانده را دارا بود، وی به وحدت فلسطین توجه داشت و به دنبال اتحاد مردم فلسطین با یکدیگر بود.»

نصرالله راجع به دید دکتر رمضان شلح به روابط میان گروه های مقاومت توضیح داد که وی با دید حزبی به این موضوع نگاه نمی کرد بلکه بر وحدت ملی فلسطین اهتمام داشت.

وی ضمن تاکید بر اینکه جهاد اسلامی در دوره شلح پیشرفت کرد و جایگاه بزرگی در جبهه جنگ با اسرائیل به دست آورد، اظهار داشت رمضان شلح در رابطه با موضوع وحدت اسلامی برای تقریب میان مسلمانان تلاش و افکاری به دور از تعارفات و شعار مطرح می کرد.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: « فرمانده بزرگ و عزیزی را از دست داده ایم و امیدواریم برادرانش در جهاد اسلامی راه و روش وی را ادامه بدهد، ما نیز آن ها را در ادامه راه دکتر شلح همراهی می کنیم و در کنارشان می ایستیم.»

نصر الله همچنین به وفات حسن فرحات معروف به «حاج ابو علی» اشاره کرد و گفت که فرمانده جهادی، عزیز و بزرگی از دست رفته است.

وی در بخش دیگری از سخنانش به اوضاع سیاسی لبنان پرداخت و گفت: «سخن برخی درباره ساقط کردن دولت یا کناره گیری آن اساس درستی ندارد و شایعه ای بیش نیست، ما نیز چنین چیزی درون دولت نشنیده ایم، برخی می گویند حزب الله و جنبش امل قصد دارند دولت را ساقط کنند، اما ما خواستار آرامش، رفع اختلافات و اتحاد همه در این شرایط کنونی لبنان هستیم، منفعت لبنان اکنون در ادامه یافتن دولت فعلی و تلاش حداکثری است زیرا اوضاع فعلی تغییراتی در این سطح را تحمل ندارد.»

سید حسن نصر الله در سخنانش به فراخوان برای تظاهرات در لبنان برای خلع سلاح مقاومت لبنان اشاره کرد و آن را اشتباه و ستم به انقلابیون 17 اکتبر دانست.

نصرالله اشاره کرد که خلع سلاح مقاومت در اولویت مطالبات ملت لبنان قرار ندارد و خواستار جدایی میان درخواست خلع سلاح مقاومت و مطالبات به حق در تظاهرات شد.

دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد تحرکات ششم ژوئن ضد سلاح مقاومت ناکام ماند و شعارهای خلع سلاح مقاومت در میان شعارهای مطالبات به حق را محکوم کرد.

نصرالله گفت همه احزاب و شخصیت هایی را که در پشت قضیه تظاهرات برای خلع سلاح مقاومت قرار دارند می شناسند اما این تحرکات که امریکا به آن تکیه داشت با وجود تشویق های بسیار ضعیف و بی جان ماند.

وی اشاره کرد برخی نیروهای سیاسی شیوه ای را برای خلع سلاح مقاومت در پیش گرفتند که فایده ای نخواهد داشت بلکه بهتر است راهی جایگزینی را دنبال کنند.

نصر الله به موضوع تظاهرات در لبنان هم اشاره کرد و گفت که از اموری که بارها نسبت به آن هشدار دادیم درگیری میان ارتش، دشنام و مسدود کردن راه ها است.

وی مسئولیت همه نیروهای سیاسی و دینی را جلوگیری از هرج و مرج در کشور و ایجاد فتنه مذهبی و سیاسی دانست و گفت که باید با مسئولیت رفتار کنیم و بخاطر یک نادان یا دست نشانده نباید وارد جنگ مذهبی شویم.

وی حوادث خشونت بار اخیر به خصوص در روز شنبه در بیروت و طرابلس را محکوم کرد و از دستگاه های امنیتی و قضایی خواست افرادی را که عامل این حوادث بودند محاکمه و هویتشان را اعلام کنند.

سید حسن نصرالله تاکید کرد حزب الله و جنبش امل مسئول اقدامات برخی از شیعیان یا افرادی از ضاحیه جنوبی نیستند اما اتهام زنی به حزب الله و امل به درجه ای از بیهودگی، انحطاط و پستی رسیده است.

وی مساله اساسی در موضوع افزایش قیمت دلار را مربوط به قانون عرضه و تقاضا دانست و گفت دولت، مقامات و مردم باید با هم برای درمان این مساله همکاری کنند.

نصرالله گفت اطلاعات دقیقی وجود دارد که نشان می دهد امریکا مانع از انتقال مقدار لازم دلار به لبنان می شود، امریکا این کار را به بهانه اینکه حزب الله دلارها را می خرد و به سوریه و ایران می برد انجام می دهد.

سید حسن نصرالله اظهار داشت مقامات لبنان می توانند با استفاده از پول ملی از کشورهایی مانند ایران سوخت و برق تهیه کنند و استقبال لبنان از سایر کشورها برای تامین نیازهای خود را بدون احتیاج به ارز خارجی باعث پیشرفت و تحول کشور دانست.

وی اشاره کرد شرکت های چینی آماده اند هم در بخش برق لبنان و هم احداث تونل از بیروت به بقاع و پروژه قطار سریع السیر از طرابلس به ناقوره فعالیت کنند.

وی تاکید کرد قابل قبول نیست لبنان از امریکا بترسد و گفت که امریکا در لبنان فقط به دنبال منافع اسرائیل و امنیت آن و مرزهای زمینی و دریایی آن است و به دنبال حاکمیت و منافع مردم لبنان نیست.

نصرالله خطاب به امریکایی ها گفت در برابر فشارهای امریکا برای تحریم و گرسنه نگه داشتن لبنان تسلیم نخواهیم شد و هر کس ما را میان گرسنگی و کشته شدن با سلاح مختار کند حتما با سلاحمان با وی می جنگیم و او را خواهیم کشت.

وی با انتقاد از قوانین بین المللی اشاره کرد که این قوانین و سازمان ملل از لبنان حمایت نمی کنند و دلیل آن اقدام گوترش در حذف نام عربستان از فهرست کشورهای کودک کش است.

نصرالله گفت پناه بردن امریکا به قانون قیصر دلیلی بر پیروزی سوریه در جنگ نظامی و میدانی است که ملت سوریه را هدف قرار می دهد و باعث بازگشت جنگ داخلی می شود.

نصرالله اشاره کرد کسی که خون و شهید داده تا سوریه متحد بماند و تحت امر امریکا و اسرائیل نباشد، اجازه نخواهد داد قانون قیصر باعث شکست سوریه شود.

وی با اشاره به اینکه دولت لبنان توانایی مقابله با امریکا را ندارد تاکید کرد نباید قانون قیصر اجرا شود و گفت که لبنانی ها نباید با این قانون شاد شوند چرا که ممکن است بیش از سوریه موجب آزار آن ها می شود.

دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد نه ما نه افکار عمومی و مقامات لبنان نباید این قانون را بپذیرند.

نصرالله گفت پناه بردن امریکا به قانون قیصر دلیلی بر پیروزی سوریه در جنگ نظامی و میدانی است که ملت سوریه را هدف قرار می دهد و باعث بازگشت جنگ داخلی می شود.

نصرالله اشاره کرد کسی که خون و شهید داده تا سوریه متحد بماند و تحت امر امریکا و اسرائیل نباشد، اجازه نخواهد داد قانون قیصر باعث شکست سوریه شود.

وی با اشاره به اینکه دولت لبنان توانایی مقابله با امریکا را ندارد تاکید کرد نباید قانون قیصر اجرا شود و گفت که لبنانی ها نباید با این قانون شاد شوند چرا که ممکن است بیش از سوریه موجب آزار آن ها می شود.
دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد نه ما نه افکار عمومی و مقامات لبنان نباید این قانون را بپذیرند

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
المنار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا