سفیر ترکیه در بغداد برای دومین بار به وزارت خارجه عراق احضار شد

وزارت خارجه عراق ضمن محکوم کردن عملیات های ترکیه در شمال عراق، سفیر ترکیه در بغداد را برای دومین بار احضار و یادداشت اعتراض تندی را به او تسلیم کرد.

میدل ایست نیوز: وزارت خارجه عراق امروز پنجشنبه «فاتح یلدز»، سفیر ترکیه در بغداد را برای دومین بار احضار و یادداشت اعتراض تندی را به او تسلیم کرد.

وزارت خارجه عراق در بیانیه ای گفت :«عراق به شدت بازگشت نیروهای ترکیه در 17 ژوئن و نقض حاکمیت و حرمت کشور از طریق بمباران و حمله به مناطقی از خاک کشورمان را محکوم می کند.»

وزارت خارجه عراق ضمن مخالفت قاطعانه با این اقدامات ناقض و مخالف قوانین بین المللی بر لزوم پایبندی ترکیه به توقف بمباران عراق و خروج نیروهای خود از عراق که دیروز وارد خاک کشور شده و در اردوگاه های «بعشیقة» و سایر اماکن حضور دارند تاکید کرد.

در ادامه بیانیه وزارت خارجه عراق آمده است: «دولت عراق تاکید می کند ترکیه عامل نا امنی مناطق مرزی مشترک ما است زیرا طرح صلح حزب کارگران کردستان در سال 2013 باعث حضور بسیاری از عناصر این حزب ترکیه ای در خاک عراق، بدون موافقت عراق یا مشورت با آن شد که عراق در آن زمان اعتراض خود را به شورای امنیت اعلام کرد.»

وزارت خارجه عراق امروز مجددا و برای بار دوم سفیر ترکیه در بغداد را احضار و یادداشت اعتراض تندی به او تسلیم کرد و از او خواست ترکیه از این اعمال تنش آفرین و نقض حاکمیت و حریم هوایی غیر قابل قبول عراق دست بکشد.

وزارت خارجه عراق از دولت ترکیه خواست حکیمانه در این خصوص تصمیم بگیرد و حدی برای این تجاوزات خود قرار دهد و همچنین این حق را برای عراق قائل باشد که برای حفاظت از حاکمیت و سلامت ملت خود اقداماتی از جمله درخواست از شورای امنیت، سازمان های منطقه ای و بین المللی برای ادای مسئولیت خود اتخاذ کند.

وزارت خارجه عراق پیش از این سه شنبه 16 ژوئن سفیر بغداد را در پی عملیات نظامی چنگال عقاب ترکیه در شما عراق احضار کرد اما ترکیه بدون توجه به اعتراض عراق روز گذشته مجددا در عملیات پنجه ببر مناطقی از شمال عراق را مجددا بمباران کرد.

سفیر ترکیه پس از احضار نخست وی در وزارت خارجه عراق با انتشار توئیتی گفته بود: «این بار نیز مانند دفعات گذشته تاکید کردم تا زمانی که عراق گام هایی را برای پایان حضور این نیروها در کشور بر ندارد به جنگ با حزب کارگران کردستان در عراق ادامه خواهیم داد.»

ترکیه با وجود اعتراضات و مخالفت‌ های دولت عراق، به بهانه مبارزه با گروه‌های کرد مخالف آنکارا با نقض حریم هوایی و حاکمیت ملی عراق به‌طور متناوب مناطق شمالی این کشور را هدف حمله قرار می‌دهد.

حزب کارگران کردستان ترکیه بیش از 30 سال است که به صورت مسلحانه علیه دولت مرکزی آنکارا مبارزه می ‌کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
وزارت خارجه عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا