دستگاه های امنیتی اسرائیل: امکان وقوع انتفاضه سوم وجود دارد

دستگاه های امنیتی اسرائیل از جمله اطلاعات داخلی اسرائیل و ارتش احتمال می دهند پیامدهای طرح الحاق کرانه باختری به اسرائیل به درگیری ها و عکس العمل شدید فلسطینیان و در نهایت وقوع انتفاضه سوم منجر شود.

میدل ایست نیوز: دستگاه های امنیتی و نظامی اسرائیل مجددا نسبت به تبعات و پیامدهای طرح الحاق کرانه باختری توسط دولت بنیامین نتانیاهو بر وضع امنیتی کرانه باختری و نوار غزه هشدار دادند.

در گزارش امروز روزنامه «معاریو» آمده است: «دستگاه های امنیتی اسرائیل تاکنون پیشنهاد، موضع واحد یا دیدگاهی نسبت به پیامدهای امنیتی طرح الحاق مناطقی از کرانه باختری ارائه نکردند اما اکثر دستگاه های امنیتی اسرائیل احتمال می دهند در صورت اجرای این اقدام یکجانبه اسرائیل با پاسخ شدید فلسطین مواجه شود.»

به نوشته این روزنامه بر اساس اطلاعات واصله، سازمان اطلاعات داخلی اسرائیل (شاباک) مسئول کنترل اوضاع در صورت افزایش تنش و خشونت از جانب فلسطینیان است و معتقد است اجرا این طرح یکجانبه با اعمال خشونت آمیز از طرف جبهه جنوبی در نوار غزه رو به رو خواهد شد.

این روزنامه اشاره کرده که شاباک در نشست هایی با ارتش اسرائیل از احتمال عکس العمل فلسطینیان از نوار غزه خبر داده است و امکان دارد این عکس العمل به درگیری شدیدی با اسرائیل و در نتیجه انتفاضه سوم منجر شود.

شاباک در بررسی سناریوهای احتمالی اجرای طرح الحاق مناطقی از کرانه باختری، فروپاشی تشکیلات خودگردان فلسطین از طریق تبدیل شدن تشکیلات فلسطین به دو نهاد مستقل را از دیگر سناریوها عنوان کرد و به گفته شاباک و اطلاعات ارتش اسرائیل «محمود عباس»، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نمی خواهد نام او در تاریخ به عنوان کسی که فروپاشی تشکیلات خودگردان فلسطین در دوره او اتفاق افتاده است یاد شود.

این روزنامه اشاره کرده است احتمالاتی که ارتش اسرائیل نیز در نظر گرفته همانند احتمالات شاباک در خصوص اعمال حاکمیت اسرائیل بر مناطقی از کرانه باختری است از آنجا که ارتش اسرائیل نیز احتمال می دهد عکس العمل شدیدی از جانب فلسطینیان شکل بگیرد و جهاد اسلامی و جنبش حماس نیز دست به اقداماتی خشونت آمیز بزنند.

ارتش و دستگاه اطلاعات اسرائیل معتقدند شروع درگیری ها از نوار غزه در نهایت به کرانه باختری کشیده می شود.

به گفته معاریو آنچه بیش از پیش اسرائیل را نگران می کند موضع جنبش فتح در این خصوص است چرا که می تواند اوضاع را دگرگون کند همانطوری که در انتفاضه دوم نقطه تحولی در حوادثش بود.

این روزنامه نوشته درگیری ها در نهایت میان اعضای جنبش فتح و نیروهای امنیتی اسرائیل کشیده خواهد شد و از آنجایی که جنبش فتح میدان درگیری ها را برای جنبش حماس خالی نخواهد گذاشت این به معنای آغاز انتفاضه سوم است.

این اقدام یکجانبه نه تنها کرانه باختری و نوار غزه را شعله ور می کند بلکه پیامدهای آن به افکار عمومی عربی در کشورهای عربی همانند اردن و کشورهای خلیج هم خواهد رسید.

این روزنامه اشاره کرده هنوز مشخص نیست چه زمانی نشست های امنیتی گسترده میان نیروهای سیاسی و ارتش اسرائیل آغاز شود زیرا زمان اجرای طرح الحاق مناطقی از کرانه باختری هنوز به صورت واضح مشخص نشده است.

به نظر می آید نتانیاهو منتظر موافقت رسمی امریکا برای آغاز الحاق این مناطق است از این رو به گزارش کانال 13 اسرائیل قرار است این هفته نشستی برای بررسی طرح الحاق مناطقی از کرانه باختری به اسرائیل برگزار شود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 4 =

دکمه بازگشت به بالا