پیش از حمله به مقر حزب الله عراق در بغداد چه گذشته بود؟/ تغییر محل سکونت رئیس جمهور و انتقال سران گروه های مسلح به خارج از عراق

«هادی العامری»، دبیر کل سازمان بدر، به صورت محرمانه از اقدامات دولت حمایت می کند و آن را کمک به بهبود وجهه حشد می داند.

میدل ایست نیوز: یورش نیروهای ضد تروریسم عراق به یکی از مقرهای گردان های حزب الله عراق در جنوب بغداد و بازداشت تعدادی از نیروهای آن به اتهام تلاش برای حمله به ساختمان های دولتی در بغداد، با تحرکات پشت پرده بسیاری همراه بوده است.

پایگاه خبری عراقی «العالم الجدید» به نقل از منابع موثق خبر داد که اکثر فرماندهان گروه های شبه نظامی عراقی از چند روز پیش مطلع شده بودند که مقرهایشان در ماه ژوئیه هدف قرار خواهد گرفت و برای همین به پایتخت های کشورهای همسایه عراق رفته اند، ضمن اینکه رئیس جمهور نیز محل سکونت خود را از منطقه خضراء منتقل کرده است.

صبح جمعه نیروهای دستگاه مبارزه با تروریسم عراق مقر کتائب حزب الله در منطقه دوره در جنوب بغداد و در نزدیکی منطقه خضراء را هدف قرار دادند و نیروهای حاضر در مقر را بازداشت کردند.

ستاد عملیات مشترک عراق در بیانیه ای رسمی اعلام کرد که بازداشت این افراد با حکم قضایی و به علت دست داشتنشان در حملات راکتی به ساختمان های دولتی و  پایگاه های نظامی عراقی و هیئت های دیپلماتیک بوده است و افزود که «گروهی» که عناصرش بازداشت شدند بعد از این عملیات «با خودرو های حکومتی و سراپا مسلح به سمت ساختمان های دولتی در منطقه خضراء به راه افتادند».

علل حمله به مقر حزب الله عراق

یک منبع بلندپایه دولتی به «العالم الجدید» گفت که «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق، از 7 روز پیش به اطلاعاتی دست یافته بود که نشان می داد برخی گروه های الحشد الشعبی که خود را تابع دولت عراق نمی دانند و نیز برخی سران سیاسی شیعه تصمیم گرفته اند که با سوءاستفاده از بحران ناشی از شیوع کرونا در عراق افکار عمومی را تحریک کنند و با حمله به منطقه خضراء برخی هیئت های دیپلماتیک و ساختمان های دولتی را آتش بزنند.

این منبع افزوده که علت دیگر اتخاذ این تصمیم ازجانب فرمانده کل نیروهای مسلح تعهد الکاظمی به نهادهای بین المللی درباره حمایت از هیئت های دیپلماتیک و افراد خارجی درقبال تعهد واشنگتن به عدم واکنش به حملات راکتی به مواضعش در عراق بوده و تأکید کرد که سکوت امریکا دربرابر حملات راکتی اخیر در همین راستا بود ضمن اینکه مذاکرات محرمانه ای نیز با فرماندهان بسیاری از گردان ها برای توقف حملات راکتی انجام شده است.

به گفته این منبع اصلی ترین سران تشکل های سیاسی شیعی از جمله «سید مقتدی صدر» از این اقدام الکاظمی حمایت می کنند و «هادی العامری»، دبیر کل سازمان بدر، نیز به صورت محرمانه از اقدامات دولت حمایت می کند و آن را کمک به بهبود وجهه حشد می داند.

تغییر محل سکونت رئیس جمهور عراق

در همین راستا یک منبع آگاه خبر داد که «برهم صالح»، رئیس جمهور عراق از حدود 10 روز پیش محل اقامت خود در کاخ سندباد را که به مقر کتائب حزب الله نزدیک بوده به قصر الایام در نزدیکی منطقه خضراء منتقل کرده است.

به گفته این منبع دفتر کار و محل سکونت رئیس جمهور به منطقه خضراء منتقل شده هرچند دفتر ریاست جمهوری همچنان در ساختمان سابق است.

این منبع تأکید کرده که این اقدام ازجانب رئیس جمهور عراق اقدامی پیش دستانه ازجانب وی دربرابر احتمال واکنش شدید عناصر حزب الله عراق به حمله به مقر اصلی آنها بوده است.

منطقه بوعثیه در محله دوره بغداد همواره شاهد نابه سامانی امنیتی بوده است. این منطقه که شامل مزارع کشاورزی وسیع است در آغاز در کنترل تروریست های القاعده بود و بعدتر نیروهای حزب الله عراق و جنبش نجباء در آن مستقر شدند و همواره مرکز اصلی شلیک راکت های کاتیوشا به سمت منطقه خضراء بوده است. از زمانی که این گروه ها به منطقه دست یافتند نیروهای امنیتی و نظامی عراق هیچ گاه وارد این منطقه نشده اند.

بازداشت یک عضو حزب الله لبنان

یک مقام امنیتی در فرماندهی ستاد مشترک نیز خبر داد که 3 تن از افراد بازداشت شده همچنان در بازداشت دستگاه مبارزه با تروریسم هستند.

این مقام گفت که یکی از افراد شهروندی لبنانی و عضو حزب الله لبنان و متخصص کارگذاشتن و شلیک راکت کاتیوشاست که قاضی دستگاه مبارزه با تروریسم به اتهام فعالیت تروریستی حکم بازداشت وی را صادر کرده است.

این مقام افزود که در عملیات مزبور تلفن های همراه و رایانه ها و اسناد بسیاری کشف و ضبط شده که نشان می دهد عامل حملات راکتی سابق هم همین گروه بوده اند.

به گفته این مقام 13 فرد دیگر نیز در حال بازجویی هستند و کسانی که در رسانه ها خبر آزادی شان مطرح شد در واقع کسانی اند که در اطراف این مقر حضور داشته و عدم ارتباطشان با حزب الله احراز شده است.

سران گروه های مسلح شیعی از عراق خارج شدند

همزمان منابعی درون الحشد الشعبی خبر دادند که اکثر فرماندهان گروه های مسلح شیعی ازجمله مقامات بلندپایه کتائب حزب الله چند روز پیش عراق را ترک کرده و به بیروت و دمشق و تهران منتقل شده اند.

این منابع گفته اند که این اقدام این فرماندهان پس از آن انجام شده که اطلاعاتی به دست آمده که نشان می دهد ایالات متحده تصمیم دارد در ماه ژوئیه ده ها مقر این نیروها را هدف حملات خود قرار دهد.

عزل یک فرمانده امنیتی

در همین راستا، پس از حمله به مقر نیروهای حزب الله عراق، فیلم هایی در شبکه های اجتماعی منتشر شد که نشان می داد نیروهای تابع حزب الله و جنبش النجباء به صورت مسلح و با حمل سلاح های سنگین در خیابان های منطقه خضراء تردد کرده و به مقر دستگاه مبارزه با تروریسم نزدیک شده اند.

یک مقام در دفتر رسانه ای الحشد الشعبی گفت که «فرمانده گارد ریاستی در منطقه خضراء موسوم به سرتیپ شهاب» به علت خودداری از بستن راه ورود این نیروها به منطقه خضراء از مقام خود برکنار شده و جانشین وی نیز تعیین شده است.

واکنش حزب الله

«ابوعلی العسکری»، مسئول امنیتی کتائب حزب الله که از آغاز مطرح شدن نام «مصطفی الکاظمی» برای نخست وزیری به شدت از وی انتقاد می کرد، پس از این حوادث با انتشار توئیتی الکاظمی را فردی «مسخ شده» خواند و این اقدام او را کاری برای آشفته کردن فضا دانست.

او با تکرار اتهام دست داشتن الکاظمی در ترور سردار «قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» ــ که تاکنون بارها تکذیب شده ــ دستگاه مبارزه با تروریسم را «مزدوران امریکا» خواند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العالم الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + دو =

دکمه بازگشت به بالا