جنجال برسر حکم ممنوعیت مصاحبه با سفیر امریکا در بیروت/ سفیر امریکا: ساکت نمی شویم

در این حکم آمده که هر رسانه ای که به این حکم بی توجهی کند با توقیف به مدت یک سال یا جریمه 200 هزار دلاری مواجه خواهد شد.

میدل ایست نیوز: قاضی دادگاه امور فوری در لبنان با صدور حکمی هرگونه مصاحبه هر رسانه لبنانی یا خارجی فعال در خاک لبنان با «دوروتی شیا»، سفیر ایالات متحده در بیروت را به مدت یک سال ممنوع کرد.

در این حکم آمده که هر رسانه ای که به این کم بی توجهی کند با توقیف به مدت یک سال یا جریمه 200 هزار دلاری مواجه خواهد شد.

این حکم پس از آن صادر شده که دوروتی شیا در مصاحبه با شبکه «العربی الحدث» گفت که ایالات متحده از عملکرد حزب الله در لبنان به شدت نگران است و افزود که «سیدحسن نصرالله ثبات لبنان را تهدید می کند و حزب وی مانع از حل مشکلات اقتصادی لبنان می شود».

او گفت که «مشکلات مردم لبنان از سیاست های واشنگتن نیست» و افزود که به مردم لبنان اطمینان داده که قانون قیصر آنها را هدف قرار نداده است.

«محمد مازح»، قاضی صادرکننده حکم ممنوعیت مصاحبه با سفیر امریکا به رسانه ها گفت که این حکم را پس از شکایت رسمی یک شهروند لبنانی صادر کرده و افزود که اظهارات سفیر امریکا مصداق روشن دخالت در امور داخلی لبنان و نادیده گرفتن احساسات بسیاری از شهروندان این کشور است و به آتش فتنه در کشر دامن می زند.

دربرابر، دوروتی شیا شنبه شب با شبکه لبنانی MTV مصاحبه و این حکم را تلاش برای منحرف کردن افکار عمومی خواند و گفت که بهتر بود مقامات کشور به حل مشکلات اقتصادی و تأمین غذا بر سر سفره مردم بپردازند.

وی تأکید کرد که دولت لبنان از حکم این قاضی عذرخواهی کرد و افزود که سفارت امریکا ساکت نخواهد شد.

ازسوی دیگر «منال عبدالصمد نجد»، وزیر اطلاع رسانی لبنان، در مصاحبه ای تلویزیونی، تأکید کرد که دولت لبنان هیچ گاه از سفیر امریکا عذرخواهی نکرده است و افزود که دولت لبنان به دور از مجادلات سیاسی به تصمیم دستگاه قضایی احترام می گذارد.

او از سفارت امریکا خواست که درباره اینکه چه کسی با آنها تماس گرفته و عذرخواهی کرده اطلاع رسانیی کنند چون دولت مطلقا کسی را مأمور این کار نکرده است.

وزیر اطلاع رسانی لبنان همچنین تأکید کرد که به لحاظ قانونی هیچ قاضی ای حق محدود کردن رسانه ها در پوشش اخبار را ندارد و افزود که در صدور این حکم با وزارت اطلاع رسانی هماهنگی نشده است و این حکم پذیرفتنی نیست.

وی درباره اظهارات سفیر امریکا نیز گفت که بررسی این اظهارات و داوری درباره آنها مربوط به وزارت خارجه است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
CNN
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن