«سیاستمداران علوی» در دیدار با مقام روس: حکومت سوریه حق ندارد به نمایندگی از علویان در مذاکرات صلح حضور یابد

این دیدار به دعوت طرف روسیه ای برای «اطلاع از نظر علوی های سوریه درباره تحولات داخلی این کشور در خارج از چارچوب های رسمی» انجام شده است.

میدل ایست نیوز: شبکه «الجزیره» از دیدار «مجموعه سیاستمداران از طایفه علوی» سوریه با «سرگی متوچین»، دبیر اول هیئت دیپلماتیک دائم روسیه در دفتر سازمان ملل در ژنو، خبر داد.

براساس این گزارش، این دیدار به دعوت طرف روسیه ای برای «اطلاع از نظر علوی های سوریه درباره تحولات داخلی این کشور در خارج از چارچوب های رسمی» انجام شده است.

«عیسی ابراهیم»، سخنگوی مجموعه سیاستمداران از طایفه علوی، پس از این دیدار به «الجزیره» گفت که علوی ها خواستار تشکیل کشوری فدرال و یکپارچه با نظام دموکراتیک سکولار است که بتواند تنوع منطقه ای و نژادی و دینی سوریه را مدیریت کند.

ابراهیم که یک وکیل است تأکید کرد که این مجموعه دیدگاه خود درباره مسائل سوریه را با همگان در میان می گذارد و می کوشد که در جریان دیدگاه های طرف های دیگر قرار گیرد و افزود که این دیدار ربطی به قانون قیصر و پیامدهای آن ندارد.

وی این دیدار را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت که برای اولین بار از چارچوب این برداشت که تحولات سوریه نتیجه انقلاب اهل سنت علیه حکومت علویان است خارج شدیم.

ابراهیم تأکید کرد که در این دیدار به روس ها این پیغام داده شده که علویان در پی حکومت غیر فرقه ای و به دور از سهمیه بندی در قدرت هستند.

مجموعه سیاستمداران علوی سوریه روز شنبه با صدور بیانیه ای رسمی تأکید کرد که در این دیدار بر مخالفت با پیوند زدن آینده طایفه علوی با آینده حکومت فعلی سوریه تأکید شده است.

این بیانیه افزوده که تجربه روسیه می تواند نسخه مناسبی برای تحقق الگوی حکومت داری ای است که از مقبولیت داخلی و خارجی برخوردار باشد.

در این بیانیه آمده که علویان سوریه حضور نیروهای روسیه در مناطق خود را بر حضور نیروهای ایرانی ترجیح دادند و این به مسائل فرهنگی مربوط به امکان هماهنگی با این حضور مربوط می شود، زیرا «نحوه زندگی علویان با فرهنگ روسی متناسب تر و شبیه تر است تا فرهنگ بسته ایرانی».

این گروه از علویان سوریه افزوده اند که به مرور زمان مشخص شد که تصورات اولیه درباره روس ها اشتباه بوده چون معلوم شد که دخالت روسیه صرفا برای حفظ حکومت سوریه و نه تأمین منافع ملت سوریه وازجمله آنها علویان بوده است.

این بیانیه تأکید کرده که «جامعه علوی سوریه تحت هیچ شرایطی اجازه نمی دهد که به گروگانی در دست حکومت سوریه تبدیل شود یا حکومت سوریه حکومت علویان دانسته شود» و افزوده که نباید به حکومت سوریه اجازه داد که به عنوان نماینده علویان در مذاکرات ملی حضور یابد.

پیش از این انتقادات برخی رسانه های وابسته به حکومت روسیه از دولت سوریه و عملکرد بشار اسد گمانه زنی هایی را درباره احتمال تجدید نظر روسیه در حمایت از «بشار اسد» مطرح کرده بود.

به گفته ناظران، اجرایی شدن قانون قیصر ازجانب ایالات متحده که گفته می شود روسیه بیش از هر کشور دیگری از آن آسیب خواهد دید و برنامه های روسیه برای سرمایه گذاری در بازسازی سوریه را با مشکل جدی مواجه خواهد کرد باعث شده که روسیه هزینه ادامه حمایت از بشار اسد را بالا ببیند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الجزیره

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا