سفیر امریکا در بیروت احضار شد/ تکذیب عذرخواهی لبنان از وی

سفیر امریکا در بیروت در پی مصاحبه تلویزیونی پس از حکم ممنوعیت حضور وی در رسانه ها توسط وزارت خارجه لبنان احضار شد.

میدل ایست نیوز: «ناصیف حتی» وزیر امور خارجه لبنان، «دوروتی شیا» سفیر امریکا در بیروت را احضار کرد.

این در حالی است که وی پس از دستور قضایی برای منع رسانه ها از مصاحبه با او و انتقال سخنانش در مصاحبه ای تلویزیونی حاضر شد.

پیش از این سفیر امریکا در بیروت حزب الله لبنان را مانع از انتقال میلیاردها دلاری که قرار است به خزانه دولت ریخته شود، متهم کرد.

وی ضمن ابراز نگرانی در خصوص حزب الله لبنان، آن را دولت در سایه عنوان کرد.

از طرفی دیگر «منال عبدالصمد» وزیر ارتباطات لبنان تاکید کرد هیچ کسی حق ندارد رسانه ها را از انتقال خبر یا آزادی منع کند.

وی همچنین تاکید کرد هر مشکلی در خصوص رسانه ها باید از طریق وزارت ارتباطات حل شود.

پیشتر یک قاضی در لبنان با صدور حکمی هرگونه مصاحبه رسانه های لبنانی یا خارجی فعال در خاک لبنان با دوروتی شیا، سفیر ایالات متحده در بیروت را به مدت یک سال ممنوع کرد.

در این حکم آمده که هر رسانه ای که به این حکم، بی توجهی کند با توقیف به مدت یک سال یا جریمه 200 هزار دلاری مواجه خواهد شد.

این حکم پس از آن صادر شده که دوروتی شیا در مصاحبه با شبکه «العربی الحدث» گفت که ایالات متحده از عملکرد حزب الله در لبنان به شدت نگران است و افزود که « نصرالله ثبات لبنان را تهدید می کند و حزب وی مانع از حل مشکلات اقتصادی لبنان می شود.»

اما عبدالصمد گفت که قاضی حق ندارد حکمی برای ممنوعیت انتقال خبر از کسی را صادر کند زیرا آزادی رسانه ها دارای مصونیت قانونی است.

وزیر ارتباطات لبنان همچنین عذرخواهی دولت لبنان از سفیر امریکا در لبنان بخاطر حکم ممنوعیت پخش سخنان و اظهارات سفیر امریکا را تکذیب کرد.

این در حالی است که روزنامه النهار لبنان به نقل از منابع آگاه اعلام کرده بود: «سلیم جریصاتی»، مشاور رئیس جمهوری لبنان با سفیر ایالات متحده امریکا تماس گرفته و از وی بابت حکم دادگاه عذرخواهی کرده است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
الجزیرة
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن