مطرح شدن شایعه مرگ یا قتل نخست وزیر برکنارشده سوریه در زندان

«عماد خمیس» به علت «فساد و تلاش برای فرار از سوریه و قاچاق 400 میلیون دلار» در زندان عدرا به سر می برد.

میدل ایست نیوز: اخیرا در سوریه اخبار ضدونقیضی درباره مرگ «عماد خمیس» نخست وزیر سابق که 20 روز پیش از مقام خود برکنار شد منتشر شده است.

خمیس براساس گزارش های رسمی دولت سوریه به علت «فساد و تلاش برای فرار از سوریه و قاچاق 400 میلیون دلار» در زندان عدرا به سر می برد.

یک منبع در سوریه که به علل امنیتی نخواسته نامش فاش شود و  خود را مطلع از موضوع می داند در تماس با «العربی الجدید» مدعی شد که خمیس روز یکشنبه به بیمارستان الشامی در مرکز دمشق منتقل شده و این اقدام زمینه چینی برای اعلام خبر فوت وی است.

منابع دیگری در سوریه تأکید می کنند که شایعه قتل خمیس بی اساس است و او همچنان در زندان است.

این منابع تأکید می کنند که خمیس به علت به جیب زدن اموال کلانی در مناقصه ها و قراردادها ازجمله خرید و فروش قطعات برای کارخانه های مونتاژ ماشین به زندان افتاده است.

به گفته این منابع «حسین عرنوس»، نخست وزیر جدید سوریه، شبکه عماد خمیس را متلاشی  و ده ها قرارداد مشاوره با کارشناسانی را که خمیس آنها را به کار گرفته بود فسخ کرده و دستور بازنگری در همه قراردادهای مربوط به واردات مواد غذایی و مشتقات نفتی و توقف قراردادهای بسیاری با ایران درباره تولید خودرو را داده است.

«بشار اسد»، رئیس جمهور سوریه، در 11 ژوئن طی حکمی عثمان خمیس را از نخست وزیری برکنار کرد و حسین عرنوس را «تا زمان اجرای انتخابات جدید پارلمان» به این سمت منصوب کرد.

یک مقام سابق دولتی در سوریه تأکید می کند که هرچند هرگونه احتمالی درباره مرگ خمیس موجه است، اما به احتمال قوی دستگاه امنیت سوریه از این موضوع برای سرگرم کردن مردم و رسانه ها استفاده می کند و بعید نیست که چند روز دیگر سروکله خمیس پیدا شود.

او افزود که هیچ بعید نیست که با پایان نقش خمیس از وی به عنوان گوسفند قربانی استفاده شود و مشکلات بر سر وی ریخته شود و تأکید کرد که به رسانه های سوریه دستور داده شده که مشکلات و فقر و کاهش ارزش لیره را متوجه سیاست های غلط دولت سابق کنند.

این اخبار ضدونقیض یادآور ماجرای مرگ «محمود الزعبی» نخست وزیر دولت «حافظ اسد» است که در سال 2000 پیش از آنکه به دستور حافظ اسد بازداشت شود خودکشی کرد.

در موردی مشابه «غازی کنعان»، وزیر کشور در دوره بشار اسد، در سال 2005 پس از مصاحبه ای با شبکه رسمی لبنان و مطرح کردن این وعده که پشت پرده قتل «رفیق الحریری» را فاش خواهد کرد، در دفتر خود در وزارتخانه کشته شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا