عراق و دیگران در تیررس نارضایتی ریاض بر سر نفت

به گزارش سایت «اویل پرایس»،(oil price) با وجود اینکه عراق و سایر کشورهای تولید کننده نفت، به توافق اوپک برای کاهش تولید نفت پایبند بودند اما عربستان از نتایج آن راضی نیست و عراق و سایر کشورهای را به جنگ نفت جدیدی تهدید کرده است.

میدل ایست نیوز: سایت «اویل پرایس»،(oil price) در گزارشی نوشت با وجود اینکه عراق و سایر کشورها تولید نفت خام خود را کاهش داده اند اما به نظر می رسد کشورهای بارز و تاثیرگذار در سازمان اوپک از نتایج کاهش تولید نفت ناراضی هستند به خصوص عربستان که کشورهای تولید کننده نفت را به جنگ نفت بی رحمانه ای تهدید کرده است.

در ماه گذشته میزان تولید نفت در سازمان اوپک به میزان 22.6 میلیون بشکه در روز کاهش یافت که این میزان کمترین سطح کاهش تولید در سه دهه گذشته بود تا جایی که عراق این بار متعهد شد بر اساس توافق 70 درصد از تولید خود را کاهش دهد.

در این گزارش آمده است که احتمالا عربستان که کشورهای تولید کننده نفت را به جنگ قیمت نفت جدیدی در صورت عدم پایبندی به توافق اوپک برای کاهش تولید تهدید کرده از این کاهش تولید راضی نباشد.

این سایت اشاره کرد که جنگ قیمت ها در حال شکل گرفتن است و تهدیداتی که در خصوص فروش نفت از طریق تخفیف در قیمت ها وجود دارد خریداران نفت را به سوی فروشندگان سنتی و خرید نفت با قیمت کمتر سوق می دهد که این باعث خسارت بازارها و سهم های مهم کشورهای همچون عراق، نیجریه و آنگولا می شود.

به نظر این سایت تنها راه عربستان برای اجبار بغداد و سایر کشورها به پایبندی به توافق اوپک برای کاهش تولید نفت این است که مجددا بازارهای نفتی را به سمت سقوط قیمت ها بکشاند که در این صورت همه تولید کنندگان فاجعه ای بدتر از آنچه در ماه های پیش هنگام جنگ قیمت نفت عربستان با روسیه متحمل شدند، شاهد خواهند بود.

به نوشته این سایت کاهش قیمت ها فرصتی برای ریاض است که کنترل سهم کشورهای دیگر مانند عراق، نیجریه و آنگولا در بازارها را به خصوص برای خریداران در چین و هند به دست بگیرد اما این امر مدت زیادی طول نخواهد کشید و آنچه در بازارهای نفتی رخ می دهد به نفع هیچ کس نخواهد بود.

به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال «عبدالعزیز بن سلمان» هنگامی که از نیجریه و آنگولا درخواست پایبندی به تعهدات خود را کرد در واقع هشدار مستقیمی به آن ها داد.

به گزارش این روزنامه ریاض قصد دارد از طریق فروش نفت خود با قیمت های پایین به عراق، نیجریه و آنگولا ضربه بزند.

به گفته وال استریت ژورنال وزیر انرژی عربستان خطاب به این کشورها گفته بود: «ما خریداران شما را می شناسیم».

عراق، نیجریه و آنگولا غالبا نفت خود را به چین و هند می فروشند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الحرة

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا