نتایج یک نظرسنجی: مردم اردن مسائل داخلی را از هر موضوع مربوط به سیاست خارجی مهم تر می دانند

یک سوم اردنی ها معتقدند که مسئولیت ادامه نزاع به یک اندازه متوقف فلسطینیان و اسرائیلیان است.

میدل ایست نیوز: یک نظرسنجی کم نظیر از افکار عمومی اردن که یک شرکت منطقه ای آن را تهیه کرده نشان می دهد که مردم نسبت به برنامه «بنیامین نتانیاهو» برای انضمام کرانه باختری به شدت نگران هستند.

براساس این نظرسنجی، 68 درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی معتقدند که باید نسبت به «تمایل برخی اسرائیلی ها و امریکایی ها درباره تبدیل اردن به جایگزینی برای کشور فلسطین» نگران بود، هرچند چنین چیزی در طرح پیشنهادی رئیس جمهور امریکا برای صلح میان اعراب و اسرائیل موسوم به معامله قرن مطلقا مطرح نیست.

حدود نیمی از مردم اردن نیز «تا حد زیادی» از این بابت نگران هستند. نکته عجیب این است که پاسخ ها در مناطق مرکزی که اکثریتشان ریشه فلسطینی دارند و منطقه جنوبی که اکثریتشان اهالی کرانه شرقی رود اردن هستند تفاوت چندانی ندارد و همه این نگرانی را دارند.

درمورد طرح ترامپ به طور خاص فقط 5 درصد از فلسطینی ها نظری «تا حدودی مثبت» درباره این طرح دارند و 44 درصد از آنها معتفدند که باید کشورشان روابط دوستانه خود با امریکا را حفظ کنند.

حدود 10 درصد مردم اردن نگاه مثبتی به دولتی که اخیرا در اسرائیل شکل گرفته دارند یا معتقدند که خوب است روابط مالی یا ورزشی با اسرائیل حفظ شود.

یک موضوع غافلگیرکننده دیگر آن است که یک سوم اردنی ها معتقدند که مسئولیت ادامه نزاع به یک اندازه متوقف فلسطینیان و اسرائیلیان است و 38 درصد آنها معتقدند که امریکا باید هر دو طرف را برای راه حل دو کشوری و متوقف کردن نزاع تحت فشار گذارد.

اما همه اینها برای مردم اردن اولویت نخست نیست. اکثریت اردنی ها معتقدند که مسائل دیگری باید در اولویت های امریکا قرار گیرد: تلاش برای محدود کردن نفوذ و فعالیت های ایران (25 درصد)، حمایت از ملت سوریه دربرابر حملات (19 درصد)، رسیدن به راه حل دیپلماتیک برای جنگ در لیبی و یمن (10 درصد)، اما 85 درصد مردم معتقدند «که در وضعیت کنونی اصلاحات سیاسی و اقتصادی داخلی مهم تر از هر موضوع مربوط به سیاست خارجی» در اردن است.

در مورد مسائل داخلی، تقریبا نیمی از مردم اردن ــ بسیار بیشتر از آنچه در نظرسنجی مشابهی در مصر مشاهده شده ــ سیاست های داخلی دولتشان را تأیید می کنند.

مثلا در مورد ویروس کرونا، 43 درصد مردم اردن معتقدند که دولت «تلاش های لازم برای حفظ سلامت مردم و تأمین خدمات بهداشتی را انجام داده است». 49 درصد مردم هم مسئولیت کرونا را متوجه خارج می دانند و معتقدند که «کرونا ویروسی که دشمنان ما عمدا آن را ایجاد کردند».

نیمی از مردم اردن همچنین از عملکرد دولت در حفظ نظم عمومی و جلوگیری از افراط گرایی دینی رضایت دارند هرچند 39 درصد آنها معتقدند که دولت در سیاست های خود افکار عمومی را در نظر می گیرد.

همچنین نیمی از مردم اردن با این نظر موافق اند که «خوب است که شاهد تظاهرات بزرگی در خیابان های اردن نیستیم» و کمی بیش از نیمی از آنها معتقدند که «وقتی یمن و سوریه را نگاه می کنیم متوجه می شویم که اوضاع ما چندان هم بد نیست».

این نظرسنجی نشان می دهد که مردم اردن روی هم رفته از وضعیت حکومتشان راضی هستند و این تا حد زیادی به علت مشکلاتی است که در کشورهای همسایه اردن دیده می شود.

این نظرسنجی در ژوئن 2020 توسط یک شرکت معتبر و باسابقه درخشان در زمینه افکارسنجی انجام شد و حاشیه خطای آن 3 درصد است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
انجمن فکرة
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن